Profit z cestovního ruchu? Zlínský kraj má rezervy

ZLÍNSKÝ KRAJ - V hotelích a penzionech se ubytovalo více hostů, vyšší je i počet přenocování. Tak zní nejčastější zpráva o vývoji cestovního ruchu. Jak velký je ale jeho přínos pro region? Kolika lidem dává práci? I na tato čísla nachází odpověď Český statistický úřad.

S rostoucím počtem zahraničních i domácích návštěvníků se zvyšuje význam cestovního ruchu pro české hospodářství. V roce 2017 zaměstnával bezmála 239 000 osob, což bylo meziročně o 2,4 procenta více. Z toho zaměstnanci tvořili 82 procent. Podíl na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,5 procenta. Celkový objem výdajů za cestovní ruch na našem území dosáhl 292 miliard korun a hrubá přidaná hodnota sektoru přesáhla 128 miliard korun.

„Regionálně z cestovního ruchu nejvíce profituje Praha. V roce 2017 byl její podíl 31 procent na zaměstnanosti a 36 procent na hrubé přidané hodnotě v odvětví. V Praze podobně jako v Karlovarském kraji pracoval každý třináctý pracující v turismu,“ říká Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. Pokud jde o Zlínský kraj, nachází se v něm celkem 490 hromadných ubytovacích zařízení, tedy hotelů, penzionů, ale také například kempů. Na celorepublikovém objemu tuzemských hostů se Zlínský kraj podílí 6 procenty, v případě cizinců pak jde o jedno procento. Cestovní ruch přispíval k hrubé přidané hodnotě mezi kraji podprůměrně, o zhruba jeden procentní bod pak Zlínský kraj zaostává i v podílu na celkové zaměstnanosti.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x