Šperky s černým diamantem – ideální pro ty, co touží po originálním doplňku

Foto: KLENOTA.cz
Některé drahokamy zkrátka vystupují z řady, stejně jako ženy, které je nosí. Patří k nim i černé diamanty. Jsou krásné, originální, odvážné, a tak trochu zahalené tajemstvím. Šperky s černým diamantem jsou z hlediska módy univerzální, přesto v sobě nezapřou špetku rebelie a bohémství.

Tak trochu jiný‎ diamant

Černé diamanty patří do skupiny barevný‎ch tzv. fancy diamantů, i když je v tomto případě označení trochu nepřesné. Mají totiž odlišné chemické složení, které z pohledu mineralogie drahokamy definuje. Kromě uhlíku, který‎ je jediný‎m stavebním kamenem u čirého diamantu, obsahují také grafit. Právě ten je zodpovědný‎ za specifické černé zabarvení.

Nevšední krása černého diamantu

Diamanty v černé barvě se v mnoha ohledech liší od ostatních diamantů. Postrádají vlastně téměř všechny vlastnosti, které jsou tolik oceňované u diamantů čir‎‎‎ých. Přesto mají své osobité kouzlo. V první řadě jsou zcela neprůhledné a netřpytí se. Zaujmou však něčím jiným. Typický‎ je pro ně kovový‎ lesk, který‎ vytváří vý‎razný‎ kontrast k syté černé barvě. Tím k sobě poutají pozornost a nejsou o nic méně atraktivní než čiré či barevné fancy diamanty.

Foto: KLENOTA.cz
Foto: KLENOTA.cz

Rovnoměrně zbarvené černé diamanty jsou však v přírodě velmi raritní. Proto jsou dnes vsazovány do šperků především kameny, jejichž vzhled byl vylepšen tepelnou úpravou, která zabezpečuje neprůhlednost a unikátní lesk. Černé diamanty bý‎vají také běžně plné inkluzí a drobn‎‎ých nedokonalostí, které mohou bý‎‎t při pozorném pohledu či pod lupou patrné jako drobné nerovnosti povrchu. Tento rys k nim však patří a dokresluje jejich přírodní původ a jedinečnost.

Foto: KLENOTA.cz
Foto: KLENOTA.cz

Proti proudu

Svou cestu na výsluní si musely černé diamanty proklestit. Navzdory tomu, že jsou dnes černé diamanty velmi žádané, až do 20. století to tak nebylo. Mnohé celebrity a osobnosti společenského života které podlehly jejich kouzlu a poptávka po nich stále roste. Aktuálně se černé diamanty těší velké oblibě mezi šperkaři, kteří je rádi kombinují především s bílým zlatem a čirý‎mi diamanty. Tento design vyzdvihne a zvýrazní jejich jedinečnost a celkově působí luxusně. Do své nabídky nadčasových šperků je zařadil také český ateliér KLENOTA, který s nimi pracují především v minimalistickém stylu. 

Jakou má černý diamant symboliku?

Přes všechny rozdíly čirého a černého diamantu, symboliku mají do značné míry podobnou. Věří se, že podporují čistotu, věrnost a lásku. Vzhledem k tomu, že jsou diamanty nejtvrdším minerálem na světě, jsou perfektním symbolem věčnosti nebo také věčné lásky. U černých diamantů se k těmto hodnotám přidává ještě vášeň a moc, což dokonale vystihuje jejich hloubku.

Netradiční zásnuby s diamantem

Mimo jiné i tyto charakteristiky nahrávají tomu, že se stal černý diamant jednou z extravagantních variant kamene u zásnubního prstenu. A pak je to také samozřejmě hrdinka populárního seriálu Sex ve městě Carrie, kterou požádal pan Božský o ruku úchvatným prstenem s 5karátovým černým diamantem. Ten dokonale korespondoval s tím, jaká je Carrie – úspěšná, nespoutaná a milující módu a trendy. Mnoho žen po celém světě, které se se svou hrdinkou ztotožňovali, začalo toužit po podobném prstenu.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x