Svatby v době covidu – (ne)buďme pozitivní

Foto: Filip Matuška
ZLÍNSKÝ KRAJ - Začátek pandemie loni v březnu vyděsil nejedny snoubence. V následujících měsících už bylo jasné, že to se svatbami nebude jednoduché.

„Ty nervy mých snoubenců byly nepopsatelné. Byla jsem pro všechny nejen koordinátorkou, ale taky psycholožkou, farářkou, věštkyní a vzdáleným ramenem, na kterém se mi nevěsty občas vyplakaly, v jednom,“ pousmála se svatební koordinátorka Blanka Červenáková.

Ze všech stran se na ni sypou dotazy, jaká bude svatební sezóna v roce 2021. I když nemá věšteckou kouli, věří, že bude úžasná, plná emocí a radosti. „Ano, vím, že je těžké v takové nejisté době plánovat. Nicméně moje největší rada zní, nepřestávejte!

SVATBY BĚHEM TÝDNE

Se všemi mými nevěstami jedeme v přípravách jakoby covid-19 neexistoval. Protože, když se pak cokoli přihodí a svatba nebude moct být, budeme připraveni. Obvoláme dodavatele a svatební místo a vybereme vzdálenější termín. A klidně ve všední den. Protože víte co? Přece jen něco pozitivního přinesla tato situace – snoubenci se přestali obávat svateb v týdnu. A že jich v roce 2020 bylo,“ pousmála se s tím, že za ni jsou právě svatby během týdne daleko lepší než ty sobotní. Proto její rada zní, dělejte svatby v týdnu nebo mimo hlavní sezonu. Pokud tedy pandemie dovolí.

Nespornou výhodou je, že budou míti dodavatelé s největší pravděpodobností volný náhradní termín. Snoubenci tak nemusí dělat kompromisy a nepřijdou o zaplacené zálohy. „Většina
svatebních dodavatelů se z důvodu zrušení lockdownu vrací zpět, ale je lepší se hned na začátku domluvit s provozovatelem místa hostiny a všemi okolo, jak to bude vypadat nejen, když bude nouzový stav, ale i když bude jen nějaké omezení a restrikce. A pokud panikaříte už teď a přemýšlíte o přesunu svatby, protože to zatím nevypadá růžově, tak, než se unáhlíte, zkuste si zatím jen orientačně zjistit případný volný náhradní termín,“ poradila.

Foto: Radek Lavička

IMPROVIZACE ŠÁRKY A KARLA

Koordinátorka přidala i konkrétní případ. Jedním z párů, který se nebál improvizovat, byl Šárka s Karlem, kteří z původně plánované svatby v Řecku přesunuli vysněnou plážovou svatbu do Honětic. U obřadu na Trojáku sice trošku poprchávalo, ale jinak to byla svatba nabitá emocemi a láskou. „U biotopu jsme si to užili skoro jako na pláži. Nechybělo ani prozrazení pohlaví miminka, které bylo na cestě. Teď už si užívají malého Karla a na všechny stresy se změnami lokace dávno zapomněli,“ pokračovala Blanka Červenáková.

Snoubencům radí, aby si zkusili promyslet i tzv. mikrosvatbu. „Největší výhodou takové svatby o 15/ 20/ 30 lidech je to, že ji můžete udělat opravdu takovou, jakou jste si vysnili, ale protože počet svatebčanů postupně narůstal, museli jste slevovat v rámci rozpočtu ze svých přání,“ spatřuje pozitiva koordinátorka.

Takto si lidé dovolí mít vysněné místo, dodavatele, špičkové víno, sushi dort, koktejly, program, nádhernou výzdobu, zkrátka vše, o čem kdy snili. „Protože pointou této svatby není výrazně ušetřit, ale právě plnit si přání a udělat opravdu nezapomenutelnou svatbu pro všechny,“ vysvětlovala. V rámci covidu a omezení všichni nepozvaní pochopí, že se nedostali na VIP list a zlobit se nebudou. „A vy rozmazlíte sebe a své nejdražší a nejmilejší. Budete moct přestat sledovat zprávy a měnící se podmínky, jelikož v takovém malém počtu svatba prostě bude možná. Co vy na to?“ obrací se na snoubence Blanka Červenáková.

Foto: Filip Matuška

MIKROSVATBA MARKÉTY A DAVIDA

Příkladem takové mikrosvatby může být den „D“ Markéty a Davida. Oba původně plánovali velkou svatbu na 20. dubna 2020. Všem je asi jasné, že to neklaplo. A tak termín přesunuli na 17. října s tím, že už ta prokletá korona bude snad za námi. Když pak v týdnu svatby se zatajeným dechem sledovali zprávy, jestli se vůbec bude moct konat nebo ne, byli nakonec svým způsobem rádi, že se počet hostů snížil na 22. Někteří nemohli, protože byli v karanténě nebo v cizině, jiní se báli. Přirozeně se jim snížil počet hostů, a to v konečném důsledku znamenalo vymazlenou svatbu s dostatkem všeho pro všechny. I s dostatkem emocí a radosti z toho, že to konečně klaplo, i když jinak, než si původně představovali.

„A moje rada na závěr? Asi nejdůležitější je, hlavně se z toho nezbláznit! Svatba a plánování by měla být radost. Bohužel z mých zkušeností většinou právě ti nejbližší snoubence nejvíc stresují – svými názory, obavami a nekončícími připomínkami. Od toho jim často ulevím já, ale pokud nemáte vedle sebe nikoho, kdo by vás uklidnil, zkuste tu být oporou jeden pro druhého,“ radí Blanka Červenáková a dodala: „Protože toto je jen malé škobrtnutí na cestě manželstvím a životem. I když to tak teď zrovna nevypadá, tak po 20 letech manželství a víc jak 200 svatbách opravdu vím, o čem mluvím.“

Foto: Mirek Bednařík

PETRA A PEDRO PŘESOUVAJÍ TERMÍN

Petra s Pedrem na svoji svatbu teprve čekají. Původní květnový termín 2020 přesunuli na začátek října 2020. V září si vybrali šaty, Petra si zašla na zkoušku účesu a make-upu a s Pedrem vybrali příchutě svatebního dortu. Za dva týdny nato všem bylo jasné, že se za nimi nedostanou hosté ze Švédska ani z Portugalska. A tak zase přesunuli termín, tentokrát na konec května 2021. Ovšem vzhledem k tomu, co se teď děje, už mají další náhradní termín na pátek 13. 8. To pro jistotu a také proto, ať se nestresují. „Věřím, že nad covidem nakonec vyhrají a budu jim moct udělat nádhernou svatbu s celou rodinou,“ doufá Blanka Červenáková.

RADY OD SVATEBNÍ KOORDINÁTORKY V DOBĚ COVIDU:

• Dělejte svatby i v týdnu nebo mimo sezonu.
• Zjistěte si předem případný nový náhradní termín.
• Zvažte „mikrosvatbu“.
• Nepřestávejte!
• Hlavní je, se z toho nezbláznit.

Text: Blanka Červenáková

Štamgast&Gurmán

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x