Svíčková i moderní raut, svatebčané chtějí obojí

Ilustrační foto: Pixabay
Bývaly doby, kdy se jídla na svatbách podobala sobě jako vejce vejci. Šunková rolka, polévka s knedlíčky a svíčková na smetaně. Dnes lidé naštěstí dokáží popustit uzdu své fantazie a na gurmánský zážitek pak vzpomínají svatebčané ještě dlouho.

Restaurace, které v dnešní době nabízí svým hostům svatební hostiny, musí umět uspokojit chutě hosta, který má rád klasiku i toho, jenž si potrpí na moderní gastronomii. Svatebčané totiž mohou chtít obojí. Potvrzuje to provozní známé zlínské restaurace Petr Kučera. „Často je to patrné podle věku. Starší novomanželé mají zájem opravdu spíše o klasiku, mladší experimentují. Společné mají to, že všichni se rádi nechají hýčkat a všichni chtějí kvalitu,“ je přesvědčen provozní.

V dnešní době ale i ona známá klasika jde připravit v moderním hávu. „Děláme šunkovou rolku? Ano, ale máme vlastní šunku a místo obyčejného křenu dáváme křenovou espumu. Místo běžného vývaru nabízíme kohoutí consommé a masové raviolky. Oblíbené jsou minidezerty, a především vinné párování,“ uvedl příklad Kučera.

Svatebčané si vybírají slavnostní menu i podle toho, jak se jim bude jíst a také dbají na to, aby v případě nehody při jídle nebyly následky dramatické. Proto si asi jen málokdo vybere za polévku třeba krém z řepy. Vždyť polévkou se často novomanželé navzájem krmí. Asi pokaždé je snaha vytvořit menu tak, aby chutnala každému hostu, tedy osmdesátileté babičce i mladší sestře. Samostatnou kapitolou jsou děti, pro které mohou být připravena úplně odlišná jídla, která jsou mezi malými strávníky oblíbená.

Cestou může být předvýběr, kdy hostitel pošle všem výběr ze tří menu a každý si zvolí, co mu je nejbližší. Další variantou je oběd v podobě rautu. Restaurace připraví několik druhů pokrmů a lidé si sami nabírají a klidně od všeho trochu. Třešinkou na dortu může být grilovaní ryb, mořských plodů či steaků. Čím dál oblíbenější jsou různé druhy úpravy lososa nebo tuňáka.

Stejně jako je důležité předložit svatebčanům kvalitní a lahodné menu, je i výběr lahodných moučníků. Čím dál častěji si svatebčané žádají již zmíněné variace minidezertů. Těžké smetanové dorty už chce jen málokdo, v módě jsou lehčí ovocné dorty, nebo například dokonale lehoučký dort Pavlova.

Aby se svatební den vydařil do posledního detailu, odborníci radí si právě jídlo pečlivě rozmyslet. Bylo by nelogické, a navíc i zbytečně drahé, žádat například na podzim chřestový krém a na jaře houbovou omáčku. Pravidlo proto zní: nechte si vytvořit menu na základě ročního období. Přizpůsobte se přírodě a vybírejte to, co je právě k mání. Volte takové restaurace, kde vaří vždy z kvalitních a čerstvých surovin. Nespokojte se s málem. Jde přece o váš velký den, který nesmí pokazit suché maso v omáčce nebo nudná polévka.

Text: Štamgast&Gurmán

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x