Těžké časy svatební. Vezmeš si mě? Ano, ale kdy?

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
ZLÍNSKÝ KRAJ - Už rok je koronavirus nepřítelem svatebních obřadů. Odkládají se od loňského roku, jenže ani letos to není pro snoubence a samozřejmě také pro svatebčany žádný med. Příkladů z našeho okolí je habaděj.

Takže požádat někoho o ruku je stejně časté jako jindy, ale zrealizovat veselku se vším všudy, tedy hlavně s oblíbenou, tradiční a pro rodinu prostě nutnou oslavou a hostinou, to už je problém.

A tak může vyprávět Silvie Dolanská, starostka Vizovic, samozřejmě běžně v roli oddávající.

„Zní to stěží uvěřitelně, ale je to tak, v jednom případě dvou lidí, kteří už spolu mají malou dcerku, jsme minulý víkend jejich svatební den odkládali potřetí. Za vším je třeba hledat tuto zvláštní dobu a omezení, která panují. Tentokrát se svatba nekonala proto, že to vzdali svědci, jsou z jiného okresu a nechtěli podstupovat riziko, že by se k obřadu nedostali,“ vysvětluje kuriózní situaci paní starostka.

Svateb přitom rapidně ubylo především v minulém roce a pokud by ten letošní byl normální, bylo by hej nejen svatebčanům, ale třeba i organizátorům svatebních hostin.

„Ten propad je skutečně znát na tržbách, oslavy se prostě nekonají, velké svatební hostiny jsou tabu, nesmějí se konat,“ říká majitel restaurace ve Zlíně Štefan Marko.

„Ve Zlíně jsme měli mít zítra čtyři obřady, zůstaly tři, což je v této době poměrně dost. Samozřejmě platí striktní omezení, co se počtu svatebčanů v obřadní síni týče, ale ve výhledu nám lidé ruší takzvaně svatby výjezdní, které se konají mimo radnici,“ popisuje situace mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

Nulová je, co se počtu svateb poslední zimní sobotu týče, situace třeba ve Vsetíně i u nedalekých sousedů v Rožnově pod Radhoštěm, naopak čtyři obřady na radnici hlásí Kroměříž.

„Ano, ale podotýkám, že jde o svatby v provedení, které byly dříve téměř nemyslitelné. Počty se pohybují mezi čtyřmi až šesti svatebčany,“ upřesňuje kroměřížský mluvčí Jan Vondrášek.

Situace je, jaká je. Spousta svateb v regionu byla považována za běžné, když se i dva dny veselilo hodně přes stovku svatebčanů. „Tak to zatím opravdu nevidíme, nejbližší svatbu máme plánovánu na začátek léta, a to si ještě nejsme vůbec jisti,“ nehýří optimismem Milan Vaculík, starosta Starého Hrozenkova, který oddává přes třicet let.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x