TIPY ZAHRADNÍKA: Jak na rajčata

Ilustrační foto: Pixabay
ZLÍNSKÝ KRAJ - Květen je ideální doba na sázení zeleniny. Na nejčastější dotazy týkající se pěstování rajčat nám odpoví pan Milan Vařák ze zahradního centra GardenMarket.
Jaká je celková náročnost pěstování rajčat? Oplatí se to vůbec, když se dají koupit v každěm obchodě?

Rajčata vůbec nejsou složitá na pěstování, je to nejobvyklejší pěstovaná zelenina v domácnostech. Nejenom, že cena stále stoupá, mnoho zahradníků nedá dopustit na domácí zeleninu, domácí rajčata mají úplně jinou chuť než ta kupovaná.

Kdy ideálně zasadit rajčata a jak připravit půdu? Co k tomu potřebujeme?

Ideální doba pro sázení rajčat je právě teď. Rajče je dobré sázet do prokypřené humozní půdy, je také vhodné rostlinu nahnojit hnojivem obsahujícím více draslíku. Potřebovat budeme zahradnický substrát, zdravou zakořeněnou sadbu, sázecí lopatku, důležitá je opětná tyč nebo spirála pro vyvyzování tyčkových rajčat. A samozřejmě také chuť do práce.

V jakých vzdálenostech sazenice umisťovat a do jaké hloubky?

Musíme vycházet z druhu rajčat. Optimální vzdálenost pro výsadbu tyčkových rajčat je kolem 1 metru. Rajče se může sadit i hlouběji než je nasázeno v kontejneru – z důvodu, že je schopno si vytvořit větší kořenový systém a tím být odolnější proti stresových faktorům, jako je sucho či přemokření.

Jak často rajčata zalévat? Jsou rajčata náchylná k napadení nemocemi a škůdci?

Zálivka se obvíjí od srážek, ideální je držet sazenici ve vlhku, ale nesmí dojít k dlouhodobému přemokření. Při nerovnoměrné zálivce může docházet k praskání plodů.  Při výkyvech v zavlažování a zvýšené vlhkosti je rajče náchylné k plísním, které napadá nejenom rostlinu, ale i plody. Předejít tomu můžeme ošetřením fungicinidními roztoky. Ty se aplikují většinou v letních měsících, nejlépe ještě před plodností.

Můžeme mezi rajčata zasadit něco jiného?

Mezi rajčata je ideální umístit různé druhy salátů, kedlubny či ředkvičky.

Je nějaký zásadní rozdíl mezi pěstováním tyčkových a keříčkových odrůd?

Velký rozdíl je v tom, že keříkové odrůdy dokáží růst bez opory, můžeme je pěstovat i v truhlících, v minizahrádkách na balkonech. Mezi keříkovými odrůdami jsou i převislé kultivary, které navíc působí i velmi dekorativně.

Co nějaké novinky?

Novinkou posledních let je roubovaná zelenina. V našem zahradnictví nabízíme několik odrůd roubovaných rajčat. Hlavní výhodou je jejich vysoká odolnost vůči stresovým faktorům, díky silnému kořenovému systému, a hlavně dlouhá a vyšší výnosnost rostliny.

Pěstování zeleniny je přínosné nejenom z ekonomického hlediska, ale hlavně jako zdroj vlastní biozeleniny. A také jako naplňující koníček.

Širokou nabídku sazenic najdete v zahradním centru GardenMarket.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x