TIPY ZAHRADNÍKA: Kouzlo rozkvetlých balkonů

Ilustrační foto: Pixabay
ZLÍNSKÝ KRAJ - Krásné truhlíky plné rozkvetlých květin by chtěl mít každý. Jak je náročné pěstování balkonovek? Jaké balkonovky vybrat na jižní slunnou stranu a jaké naopak do stínu? Poradí nám pan Milan Vařák ze zahradního centra GardenMarket.

V posledních letech se potýkáme převážně s vysokými letními teplotami, proto je na to vhodné myslet již při výsadbě a rostliny sadit raději do samozavlažovacích nádob. Dále je dobré rostliny sázet do substrátů určených pro pěstování balkonových rostlin, které obsahují lepší struktutu pro růst a také vyšší obsah hnojiva. Můžeme do něj také přimíchat tzv. hydrogel, který dopomáhá k lepšímu navázání vody v substrátu a tím zabraňuje přesychání rostlin.

90 % balkonových rostlin snese plné slunce, jen několik druhů je „stínomilných“. Mezi stínomilné druhy patří široká barevná škála fuchsií, begonií a voděnek. Také nesmíme zapomínat na rostliny okrasné listem, které snesou  méně slunečního záření např. povijnice batátová, molice, smil nebo Dichondra (stříbrný déšť).

Mezi základní balkonovky, které můžeme vysázet na slunná místa patří muškáty, petunie a million bells.

Stále větší oblibu získávají kombinace těchto hlavních druhů s méně obvyklými balkonovkami, jako jsou tařicovka, lobelka, bakopa nebo vitálka (Sanvitalia) a mnoho dalších.

Důležité je při výsadbě letničkových kombinací dbát na podobné růstové vlastnosti, aby nedocházelo k dominanci jednoho druhu na úkor ostatních. Například surfinie je natolik dominantní, že v kombinaci s bakopou by docházelo k zarůstání a vytlačení rostliny.

Pro bohatý růst a kvetení rostlin je důležitá pravidelná zálivka a hnojení. Surfinie a million bells potřebují větší přísun železa, aby nedocházelo k žloutnutí listů tzv. chloróze.

Také je dobré pravidelné odstraňování odkvetlých částí, aby nedocházelo k zahnívání na rostlině a to převážně u surfinií a částečně i pelargonií.

Novinkou posledních let je potunie, která je zajímavá svým hustým a kompaktním růstem, velkým květem a je ideální právě při kombinacích s ostatními nepříliš bujnými balkonovkami.

Zákazníkům, kteří nemají velké zkušenosti v pěstování balkonovek můžeme nabídnout hotové napěstované rostliny v závěsných květináčích, které již nyní dosahují velkých převisů.

Širokou nabídku balkonových rostlin najdete v zahradním centru GardenMarket.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x