TIPY ZAHRADNÍKA: Vysoké trvalky jsou ozdobou květinových záhonů

Ilustrační foto: Pixabay
ZLÍNSKÝ KRAJ - Začíná období, kdy nakvétají vysoké trvalky, které nás svou krásou budou těšit celé léto. Mezi hlavní výhody těchto rostlin patří jejich nenáročnost, jak na stanoviště, kde vydrží plné sluneční záření, tak na péči, kdy snesou i mírné přemáčení či přeschnutí.

Tyto trvalky nám doporučuje Milan Vařák ze zahradního centra GardenMarket:

Lupina mnoholistá (vlčí bob) je střeně vysoká kompaktní rostlina, která roste poměrně rychle a má dobrou regenerační schopnost. Nakvétá několikrát do roka, po odkvětu nasazuje další pupeny. Je zajímavá svou širokou škálou barev – od bílé, růžové až po fialovou. Zároveň působí v zahradě i užitkově, protože obohacuje půdu o dusík. Rozmnožuje se semeny, takže v místě vytvoří hustý zápoj rostlin.

Rudbekie (třapatka zářivá) je extremně nenáročná rostlina. Kvete již brzy po výsadbě a květenství nasazuje opakovaně po celé léto. Potěší nás zářivě žlutooranžovým květem. Její pěstování je jednoduché a zvládnou jej i úplní začátečníci.

Rozrazil klastnatý je stará osvědčená odrůda trvalky, která snese i větrné stanoviště. Půdy má ráda propustné a výživné. Květenství je podlouhlého tvaru a je zastoupeno ve třech barvách: bílá, růžová a modrá. Výška roztliny je kolem 1 -1,2 metru a při výsadbě se musí počítat s tím, že se rostlina rozroste i do stran a vytvoří záplavu květů.

Echinacea (třapatka nachová) je nazývána trvalkou budoucnosti. Patří mezi větší trvalky (dorůstá do výšky kolem 1 metru), s nejdelší dobou kvetenství – kvete od června do září. Každým rokem se vyšlechťují nové kultivary s novými barvami. Odkvetlá květenství jsou stále velmi dekorativní a používají se do suchých vazeb. Rostlině se daří na plně osluněných stanovištích a je nenáročná na půdu i zálivku. Růstově není rozpínavá, takže je vhodná do kombinovaných záhonů s ostatními trvalkami.

Kopretiny patří mezi středně vysoké trvalky. Vyznačují se svým typickým bílým květenstvím, kde se může kultivarově lišit barva středového terčíku. Jsou i plnokvěté druhy, které jsou však bez středového terčíku. Kopretiny jsou odolné vůči mrazu, vydrží teploty do -25 stupňů. Mají rády humozní, výživné a propustné půdy. Chceme-li dosáhnout srůstu rostlin, je třeba zasadit 5 – 7 rostlin na metr čtvereční.

Mezi velmi oblíbené trvalky patří šajvěj hajní. Jsou velmi nenáročné na stanovistě i půdy a čím dál více jsou populární v městských výsadbách. Květy mají v bílé, růžové a modrofialové barvě a lákají včely a motýly. Tvoří husté trsy, které dosahují výšky kolem 80 centimetrů. Rostlina kvete již v prvním roce od výsadby.

V popředí se se svou výškou kolem 30 cm často vysazuje krásnoočko velkokvěté. Převážně kvete celé léto žlutými až žlutooranžovými květy. Rostlina je vysoce mrazuvzdorná až do -30 stupňů. Líbí se jí na slunečných stanovištích, v propustné a výživné půdě.

Širokou nabídku trvalek najdete v zahradním centru GardenMarket.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x