Tomáš Goláň: Univerzitní kampus a zahraniční investoři by vyřešili mnohé problémy Zlínského kraje

„Mladí lidé, kteří jedou studovat pryč, už se nevrací, a ti, kteří přijíždějí studovat sem, zde nezůstávají. Mají pocit, že to tu pro ně nemá budoucnost,“ popisuje problémy zlínského kraje lídr ODS do krajských voleb ve Zlínském kraji, Tomáš Goláň.

Na podzim 2024 se uskuteční krajské volby. ODS vás zvolila lídrem. S jakým programem, jakožto kandidát na hejtmana, povedete stranu do krajských voleb?

Zlínsky kraj se již řadu let potýká s vylidňováním a nedostatkem příležitostí pro mladé lidi. Dlouhodobě řeším projekty, kterými chci získat investory pro Zlínský kraj. Když se podíváte třeba na Zlín, zjistíte, že se postupně vylidňuje, a to je problém. Mladí lidé, kteří jedou studovat pryč, už se nevrací, a ti, kteří přijíždějí studovat sem, zde nezůstávají. Mají pocit, že to tu pro ně nemá budoucnost.

Čím byste jako hejtman přispěl k řešení těchto problémů?

Jeden z projektů se týká spolupráce se zahraničními technologickými společnostmi na výrobu čipů, ty totiž mají budoucnost. Tento záměr má delší historii a už jsem jej s mnoha lidmi – jak s politiky, tak i s investory – probíral.

Můžete být konkrétní?

V tuto chvíli mohu nastínit, že tyto společnosti působí i u nás v ČR, centrum designu a výzkumu mají v Brně, kde ve svém dalším rozvoji naráží na problém odkupu dalších pozemků pro výstavbu fabrik a vývojových center. Zlínský kraj jim v tomto směru může nabídnout nemalý prostorový potenciál, čímž se otevírají dalekosáhlé možnosti spolupráce, například i s Univerzitou Tomáše Bati.

Vedou se již v tomto ohledu s univerzitou nějaká jednání nebo vše zatím zůstává v teoretické rovině?

Uskutečnění této vize není zdaleka tak nepravděpodobné, jak by se mohlo zdát. Zlínský kraj má pozemky, které by mohly posloužit k výstavbě nového kampusu pro UTB. Zde by byly zajištěny nejen prostory pro další vzdělávání nutné pro polovodičový průmysl, ale i bydlení pro studenty, sportoviště pro univerzitu či kluby pro studentskou zábavu. Součástí by pak měl být i prostor pro další rozvoj technologií, jejich aplikaci v praxi a startupy pro začínající podnikatele, které by právě zahraniční investoři financovali.

O jakých zahraničních investorech mluvíme?

Jsou to především tchajwanské technologické společnosti, se kterými již několik let aktivně komunikuji. Pomáhal jsem také při otevření poboček dvou tchajwanských investičních bank. I díky tomu jsou tyto firmy velice nakloněny investicím v ČR. Mají vytvořeny velice efektivní a lukrativní fondy pro investice do nových technologií, ze kterých by mohl Zlínský kraj profitovat.

Měl by podle Vás takový projekt i politickou podporu?

Rozhodně ano. Je tomu velmi nakloněn i současný ministr školství, který se chystá přijet na schůzku s rektorem a se mnou a další rozvoj vzdělávání a podnikání v našem kraji pomoci realizovat. Kampus by v konečném důsledku řešil i mnohé problémy našeho kraje, od vylidňování přes zlepšení podmínek pro již zmíněné startupy až po uvolnění bytů pro rodiny s dětmi. S investicemi od tchajwanských společností by kromě jiného vznikla nová vysoce kvalifikovaná pracovní místa. Chce to jen uspět ve volbách a získat pro tento projekt podporu napříč politickým spektrem.

Info o Tomášovi:

Tomáš Goláň

Tomáš Goláň (* 1. prosince 1968 Vsetín) je kandidát na hejtmana za ODS do krajských voleb ve Zlínském kraji. V současné době působí jako senátor a ve Zlíně provozuje daňovou kancelář. V roce 2019 získal ocenění „Daňař roku“.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x