Utkali se v soutěži, teď LAJK PACK soupeřům zajišťuje obaly

UHERSKÝ BROD - I mezi velkou konkurencí se dá najít skulina pro úspěch. Své o tom ví Lucie a Jan Krčmovi, kteří v Nezdenicích u Uherského Brodu rozjeli výrobu lepenkových krabic. Ačkoli je na Moravě spousta kartonážních firem, podařilo se jim prosadit se.

Pomohla i účast v soutěži Můj první milion, kde firma kromě řady informací nasbírala i nové odběratele z řad soupeřů. Zákazníkovi v LAJK PACK s.r.o. nikdy neřeknou ne, jak v rozhovoru ubezpečuje Lucie Krčmová.

Co přesně LAJK PACK vyrábí?

Vytváříme lepenkové obaly na zakázku. Konkrétně přepravní krabice nebo dárkové výsekové krabice. K tomu i různé proložky či fixace do krabic a dodáváme také další doplňkové obaly.

Obalových firem je v okolí celá řada, v čem jste jiní?

Většina našich konkurentů je velká. Už mají automatické stroje, lepší vybavení než my. Tuhle nevýhodu jsme ovšem otočili ve výhodu. Ty velké firmy totiž odmítají malé série krabic, a právě na ty se my zaměřujeme. Vlastně jsme vyplnili díru na trhu.

Vašimi zákazníky jsou tedy malé firmy?

Nejen ty. Také střední a velké firmy se speciálními požadavky nebo třeba živnostníci, kteří doma něco vyrábějí a potřebují to v něčem prodávat. Naši odběratelé jsou především ze Zlínského kraje. Velmi důležitý je u nás lidský a vstřícný přístup. Díky tomu, že jsme malá firma, můžeme být otevření prakticky každému, i když potřebuje jen malé množství nebo nějakou speciální krabičku. Zákazníkovi nikdy neřekneme ne.

Zúčastnili jste se loňského ročníku soutěže Můj první milion. Co jste si od toho slibovali a jak se to vyplnilo?

Už před soutěží jsme spolupracovali s Technologickým inovačním centrem ve Zlíně. Podporovalo náš rozjíždějící se LAJK PACK a tam jsme se také dozvěděli o jejich soutěži. Přihlásili jsme se, protože nás lákaly nové informace z workshopů a ze setkání s podnikateli. Nabité vědomosti teď postupně využíváme v praxi. Navíc jsme začali spolupracovat s dalšími soutěžícími, se kterými jsme se potkali.

S kým ze soutěžících konkrétně spolupracujete?

Cenili jsme krabičky pro Petra Kepáka na jeho úspěšný stabilizační prvek pro žebřík, také pro pánské slaměné motýlky Natural Bow Tie, které loňský ročník vyhrály. A spojili jsme se také s tvůrci Repeteboxu, kteří nabízejí e-shopům znovupoužitelné obaly. Obálky už měli, ale chtějí také krabice, od toho jsme tu my.

Takže teď vyrábíte krabice, které jsou na více použití?

Zatím jsme ve fázi testování. Ladíme rozměry, zkoušíme, co krabice vydrží. Lepenka na opakované použití bohužel není vhodná, takže je obal vyrobený z kartonplastu. Vypadá jako lepenka, je i podobně lehký, ale je to vlastně plast a víc vydrží. Tím se sice odkláníme od naší vize, že budeme vyrábět jen papírové obaly, žádný plast, ale zrovna tady vidíme velkou přidanou hodnotu v tom opakovaném použití.

Jaké plány má LAJK PACK s.r.o. na nejbližší léta?

Teď je pro nás nejdůležitější si vybudovat stabilní zákaznickou základnu. Poté chceme koupit nové stroje a postavit je do vlastní výrobní haly, kterou plánujeme vybudovat. Zatím jsme v nájmu.

Postupně také zapracováváme další postřehy, které jsme získali v soutěži Můj první milion. Například se prokousáváme právními radami ohledně vedení firmy. Je dobré znát rizika a vědět, na co si dát pozor.        

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x