Víte, jak byste měli správně spořit peníze?

Už se vám někdy stalo, že jste museli před výplatou počítat každou korunu a do toho řešit nečekané finanční výdaje? Abyste této stresující situaci příště předešli, vyplatí se mít našetřeno alespoň 5 měsíčních platů. Víte, jak správně šetřit?

Pracujte se svými financemi podle pravidla 50/20/30

Čas od času se člověk může dostat do finanční tísně. Přijde o zaměstnání, je dlouhodobě nemocný nebo musí pokrýt nečekaně velké výdaje. Aby pro vás zvládnutí těchto situací nebylo tak zatěžující, je nejlepší mít finanční rezervu.

Podle odborníků byste měli mít v záloze alespoň 5násobek fixních měsíčních výdajů. Fixní výdaje jsou takové, které musíte nutně každý měsíc zaplatit (náklady na hypoteční úvěr, jídlo, nájem, splácení půjček a úvěrů atd.). Abyste dokázali s penězi správně vyjít, řiďte se pravidlem 50/20/30.

Pravidlo 50/20/30 říká, že:

  • 50 % – maximálně 50 % vašich příjmů by mělo pokrýt nezbytné výdaje (hypotéka, nájem, energie, jídlo a podobně),
  • 20 % – vašich příjmů byste měli použít na vytváření finanční zásoby (včetně investic),
  • 30 % – vašich příjmů použijte na to, abyste si udělali radost.

Sepište si, za co a kolik měsíčně utrácíte a zjistěte, jak moc se ideálnímu stavu blížíte. Pokud nezbytné výdaje výrazně překračují hranici 50 % a stejně tak to máte i s penězi, které utrácíte za svoje „radosti“, je na místě přemýšlet, jak náklady snížit.

Když nechcete sahat do úspor

Z našetřeného 5násobku měsíčních výdajů bez problémů pokryjete i větší nečekanou událost, například opravu střechy. Pokud ale nechcete do úspor sahat, můžete situaci vyřešit úvěrem. O úvěr lze zažádat u banky i nebankovní společnosti. Banky mají obvykle přísnější pravidla pro poskytnutí úvěru. Nebankovní společnosti si také pečlivě prověřují žadatelovu schopnost splácet. Nabízejí ale často flexibilnější produkty a o úvěr můžete zažádat i online.

Jak jsou na tom s finančním polštářem Češi?

Na hospodaření s finančním rozpočtem se silně podepisuje ekonomická krize. V červnu 2023 provedla agentura STEM/MARK pro společnost Home Credit průzkum týkající se spoření. Průzkumu se zúčastnilo 505 respondentů. Ze získaných dat vyplývá, že si letos 17 % dotázaných nespoří nic. Dalších 10 % si odkládá maximálně 1 000 Kč. V porovnání s loňským rokem uvedlo 51 % respondentů, že si odkládá méně. Čtvrtina Čechů má naspořeno alespoň 5 měsíčních platů a 17 % účastníků nemá žádnou finanční rezervu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x