Vyberte si pro své auto ty správné žárovky, ať vám to na vašich cestách pořádně svítí!

Žárovka – tak malá věc na autě, přitom tak nepostradatelná. Slouží nám k tomu, abychom na cestu viděli nejen my sami, ale abychom byli rozeznatelní i ostatními řidiči, chodci, příp. dalšími účastníky provozu. Její výběr ale nemusí být někdy vůbec jednoduchý: na autě by totiž měla sedět „jak přibitá“, měla by poskytovat dostatek světla a její světlo nesmí být pro ostatní nebezpečné. Poradíme vám, s jakými druhy se můžete setkat, jak vybrat „ty správné“ a jak si je třeba i svépomocí vyměnit.

S jakými žárovkami se můžete setkat?

Obecně si můžeme zmínit tři základní druhy možného osvětlení – halogenové, xenonové či LED žárovky. Každá z nich pracuje trochu jinak, zároveň mají vzájemně odlišnou maximální délku osvětlení.

Halogenové žárovky dnes jednoznačně dominují a jsou jakousi základní volbou. Kolem 70–80 % automobilů je dnes vybaveno právě tímto druhem osvětlení. Jejich využívání však v dnešní době přináší některá omezení, mají totiž vysoký příkon, který není úměrný poskytovanému světelnému výkonu. Světlomety (a tedy i žárovky) jsou však v tomto případě levné, což patří mezi jejich hlavní výhody, velmi snadno si je také vyměníte doma svépomocí. Halogenové žárovky běžně poskytují světelný výkon 50–60 m délky.

Xenonové žárovky mají asi přibližně dvakrát větší světelnou účinnost, než je tomu u halogenu. Díky rozdílné technologii totiž vyzařují široký paprsek světla, odebíraná energie je však mnohem nižší. Jejich nevýhodou je ale mnohem vyšší pořizovací cena světlometu i samotných žárovek. Navíc si je už nejste schopni vyměnit sami a návštěva servisu je tak dalším nákladem navíc. Xenonové žárovky běžně poskytují světelný výkon 120–150 m délky.

LED žárovky jsou nejen nejvíce účinné, ale také ze všech dostupných technologií právě ty nejdražší. Oproti běžné žárovce je zde až desetinásobná světelná účinnost. Jejich značnou výhodou je krásné bílé světlo, s jejich pořízením také skoro odpadá nutnost výměny či návštěvy servisu – bez nadsázky by se dalo říct, že se jedná o prakticky bezúdržbovou variantu. LED žárovky běžně poskytují světelný výkon 200–300 m délky.

Zdroj obrázku: www.automobilovedily24.cz

Výběr správné varianty světlometů závisí tedy zejména na tom, do jaké míry jste ochotni do pokročilejších technologií investovat své poctivě vynaložené finance a jak často jste ochotní navštěvovat servis kvůli příp. výměnám/opravám.

Jak si ve svém autě vyměnit halogenové žárovky?

Nic se neobejde bez pečlivé přípravy – minimálně byste si pak měli nastudovat manuál svého konkrétního vozu. Nic jako „univerzální návod pro všechny“ totiž ve skutečnosti neexistuje. A pak už musíte mít v ruce jen trochu šikovnosti – výměna chce totiž z počátku docela cvik.

U některých automobilů stačí žárovky vyměnit otočením a vytažením ze světlometu, jinde je už praxe malinko náročnější. Důležité je, aby si řidiči zvolili správný druh žárovky, rovněž také doporučujeme s sebou vozit žárovky náhradní. Pokud si však na výměnu sami netroufáte, máme pro vás dobrou zprávu – servis za vás výměnu provede během několika málo minut a necháte tam „jen pár stovek“.

To, jakým způsobem bude žárovka vyměněna, pak záleží od jejího typu. Rozhodně ale doporučujeme při výměně používat čistý hadřík, a to jak v době, kdy vyndáváte starou (kdyby praskla), tak i při instalaci nové (abyste ji nezamastili, což vede ke snížení její účinnosti a životnosti).

PR

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x