Výstava Jana Saudka na Obchodňáku opět láká. Nejen na akty

ZLÍN - Provokativní, lechtivá, plná hravosti a poetiky: jedinečná výstava fotografií Jana Saudka v Obchodním domě Zlín je zpět! Prodejní expozice, představující průřez celoživotní tvorbou legendárního českého fotografa, byla od svého prosincového zahájení přístupná pouhé tři týdny, než ji přerušil lockdown. Teď je znovu otevřená a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 27. června denně od 10 do 19 hodin.

„Výstava měla skvělý rozjezd, během tří týdnů od zahájení ji viděla více jak tisícovka návštěvníků, což je u tohoto typu akcí vysoce nadprůměrné. Bohužel právě v okamžiku, kdy k nám začali přijíždět zájemci i ze vzdálenějších části Moravy, kteří se o této možnosti doslechli, jsme museli zavřít. Doufáme, že na velkou vlnu zájmu z prosince navážeme. Výstava je opravdu výjimečná, v takovém rozsahu jako ve Zlíně Jan Saudek běžně nevystavuje,“ říká Pavel Chmelík z Galerie Artrium, která společně s Obchodním domem Zlín výstavu pořádá.

Saudkovy fotografie jsou k vidění v prvním podlaží Obchodního domu v prodejní galerii, která byla zřízena speciálně pro účel výstavy. Sám fotograf ji v prosinci přijel symbolicky otevřít a setkat se se svými příznivci. „Jsou to hrozný sprosťárny, že? Já mám přitom také slušné fotečky – dětičky, kočičky, krajinky,“ vtipkoval při tom. „Měl jsem stovky výstav, ale nikdy, za tak obtížné situace, žádnou tak úspěšnou – a ještě navíc v mé rodné zemi. Navíc v sousedství velkého hotelu, kde jsem před lety počal jednoho z mých synů,“ svěřil se Jan Saudek.

Výstava nazvaná „85“ představuje při příležitosti nedávných 85. narozenin Jana Saudka celkem 85 jeho fotografií. Jde o pečlivě vybraný průřez od nejstarších témat spjatých se vzpomínkami na dětství či známými figurálními motivy zasazenými do průmyslové krajiny až po poslední díla, v nichž Jan Saudek svým osobitým až provokativním způsobem zachycuje ženské tělo jako oslavu jeho krásy a přirozenosti. Vystaveny jsou i některé z ikonických fotografií, dobře známých široké veřejnosti. Zajímavostí je mj. málo známá stylizovaná fotografie zpěváka skupiny Rammstein.  V premiéře je tu i jedna z nejstarších Janových fotek ze Spojených států, kde jako mladík fotí na silnici nahé děvče.

Sběratelé a milovníci umění mohou všechny vystavené originály také zakoupit. V prodeji jsou i vybrané knihy, sběratelské plakáty nebo pohlednice.

Jan Saudek je označován za nejvýznamnějšího žijícího českého fotografa a řadí se mezi desítku nejlepších žijících světových fotografů. „Je nám ctí, že můžeme pro vystavení jeho díla poskytnout naše prostory. Již nyní plánujeme s galerií Artrium další zajímavou akci na letní prázdniny. Mohu prozradit, že bude velmi lákavá pro rodiny s dětmi,“ dodala manažerka Obchodního domu Soňa Ondřejová.

Výstava fotografií Jana Saudka je otevřená denně od 10 do 19 hodin. Pro skupiny je možné předem objednat komentovanou prohlídku.

Náš tip: spojte návštěvu výstavy s následným posezením u dobrého jídla a pití, šálku kávy či zákusku na některé ze zahrádek Obchodního domu Zlín. Na výběr máte z pěti zahrádek u Bistrotéky Valachy, Budvarky, Jogurtovny a cukrárny Delikana.

Další informace

Zobrazit fotogalerii >>

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x