Zdravé sezení: Jakou židli vybrat nejen pro sedavé zaměstnání

Zdroj foto: Roman / Adobestock.com
Pokud při práci dlouho sedíte, je důležité minimalizovat negativní dopady, jako jsou bolesti zad a kloubů či celková únava. Pomoci s tím může správně zvolená židle. Ta by měla být ergonomická, aby poskytovala optimální oporu. Na výběr se nabízí různé možnosti.

Klasická ergonomická židle

Skvělou volbou je běžná židle s ergonomickou konstrukcí, ta totiž poskytuje potřebnou oporu zejména v oblasti kříže. Je navržena pro pohodlné sezení, aby vás ani po několika hodinách nic nebolelo. Nabídka je rozmanitá, ať už jde o samotnou konstrukci či design. Nabízí se například ergonomická židle Liftor Active s řadou skvělých funkcí. Obecně jde o to, abyste si židli mohli přizpůsobit přesně na míru – výšku sedáku a zádové opěrky, pozici opěrek na ruce i řadu dalších parametrů. Jde o skvělou volbu pro domácí pracovnu či osobní kancelář.

Sedlová židle

Tento typ zdravotní židle je velmi oblíbený, hodí se i do kanceláře. Díky specifickému tvaru a sklonu sedáku minimalizuje zatížení páteře a podporuje aktivní sezení. Konstrukce je velmi jednoduchá. Díky tomu jde o univerzální židli, kterou není třeba speciálně nastavovat. Přesto nabízí zdravé sezení a předchází bolestem, které jsou se sedavým zaměstnáním často spjaty.

Klekací židle

Zajímavou alternativu představuje klekací židle, takzvaná klekačka. Trik spočívá v tom, že na ní člověk spíše klečí, než sedí. Není tedy vhodná pro lidi trpící na problémy s koleny. Jinak jde o skvělou volbu – netradiční poloha zajišťuje optimální pozici pánve, bederní oblasti i celé páteře. Snadno ji přizpůsobíte k jakékoli výšce stolu, není totiž třeba, abyste chodidla měli na zemi. Je však důležité zvolit vhodný stůl, aby lokty byly v komfortní pozici.

Gymnastický míč

Své místo v kanceláři nebo pracovně může mít i gymnastický míč. Podporuje zapojení různých svalů při sezení, může se tak zdát jako dobrá volba. Nicméně často je problémem hrbení se, což naopak páteř zbytečně zatěžuje. Míč navíc zabírá poměrně hodně místa a jeho výšku nelze jednoduše upravit jako u klasických židlí. Pro běžné sezení tedy není zrovna vhodný. Nicméně pokud máte v kanceláři místo, můžete ho mít po ruce pro krátkodobé sezení či protažení během přestávek. Díky tomu můžete využít jeho benefity.

Vybrat si ideální židli může být poměrně náročný úkol. Nejjednodušší řešení nabízí klasické ergonomické židle, které jsou pohodlné, dají se přizpůsobit přímo na míru a mnohdy nabízí skvělý design. Pokud hledáte něco jiného, za vyzkoušení stojí sedlová či klekací židle – je však dobré si je předem vyzkoušet, než se pustíte do nakupování.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x