Život „zlatých českých ručiček“ v době koronaviru

Ilustrační foto: Pixabay.com
ZLÍNSKÝ KRAJ - Již druhým měsícem bojují o své živobytí drobní řemeslníci, menší podnikatelé i tak zvaní handmade výrobci. Tato nejistá doba jim přináší mnoho otazníků a zároveň obavy „co bude dál“.

Pro handmade výrobce jsou klíčové akce s účastí více lidí – potenciálních zákazníků. Tím, že došlo na různá bezpečnostní opatření dostalo jejich působení na společenských akcích stopku. Přitom tržby z trhů, slavností a jiných podobných akcí pro některé znamenaly větší část jejich ročních příjmů.

Mezi handmade výrobce se řadím i já, jedním slovem se dá říct švadlenka. Ano, někdo si řekne, švadlena může šít ochranné pomůcky, v našem případě roušky, ale není tomu zdaleka tak, jak si mnozí myslí.

Poptávka po bytovém textilu, dekoracích a jiných různých výrobcích se velmi zúžila, některé objednávky do dnešního dne zůstaly nepotvrzeny. Také jsem měla v plánu vyzkoušet trhy v blízkém okolí, víc se nabídnout a zvýšit svoje příjmy.

Minulý rok nebyl pro mě tím nejlepším obdobím. Jsem máma a mám rodinu. Pak se vám v hlavě točí myšlenky. Co teď? Co bude pak? Nejistota, která leží v mysli. Ukončit podnikání nebo se zařadit do fronty na úřad práce? Ovšem jako malé světýlko jsou odvodové prázdniny. Měsíce, kdy nemusí OSVČ odvádět sociální a zdravotní platby. I to bylo pro mě malou motivací a nadějí, že snad bude líp.

Stále však věřím na lepší zítřky. Bude to velmi těžké a nejen pro nás, pro drobné podnikatele. Vše bude chtít svůj čas.

Dosáhnou „zlaté české ručičky“ svého ocenění? Z mého hlediska více lidí ocení českou práci. Máme tolik výborných řemeslníků, výrobců, kteří by měli dostat větší šanci ukázat poctivou českou práci. Budoucnost je v této době nejistá, ale pořád je za co bojovat!

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x