Zlámanec ten má věc, aneb podívaná na druhou

Foto: Zlin.cz
ZLÁMANEC - Třebaže tam vlastně končí silnice, je Zlámanec na Uherskohradišťsku hodně dobrou adresou. A to tam bydlí jen něco přes tři stovky obyvatel. Nepochybně zaujme nová výstavba a co je zajímavé, obec na pomezí Slovácka a Valašska má na svých webových stránkách napsáno, že je nejkrásnějším místem na světě.

To sice nezní skromně, ale svědčí to přinejmenším o pozoruhodné porci zdravého sebevědomí a patriotismu.

Starosta Jiří Chmela připomíná také jednu nevšední věc. „Máme 200 hektarů obecního lesa. A ten je také naší vizitkou, nejen vlastní ulice zaplněná školka, obecní byty nebo kulturní dům.“

Právě les láká teď v této pošmourné době k vycházkám. A skýtá nejedno překvapení. „Máme svého lesního hospodáře, pan Zdeněk Kudrna pracoval v oboru dlouhá léta a teď coby velmi aktivní senior zúročuje zkušenosti,“ vypráví starosta.

Na rozdíl od mnoha okolních míst je tu po těžbě dřeva málokdy vídaný pořádek. Les je upravený, dřevo poskládané, radost se podívat.

Ovšem to nejlepší nakonec, když už se procházka blíží až na hranici zlínského okresu k Bohuslavicím, zaujmou pozoruhodné dřevěné stavby.

„To je v normálních časech velmi oblíbené místo setkávání lidí, najdete tu sice nápis Hospoda U Pytláka, ale v pravém slova smyslu to restaurační zařízení není. Ale rozhodně se tu dá občerstvit, posadit, opéct špekáček, míváme tu cíl pohádkového lesa. Sázíme na to, že lidé jsou pořádní, neničí si pracně vybudované zařízení, a tak, jak se snažíme udržovat pořádek v lese samotném, tak to platí i tady,“ končí exkurzi starosta Chmela s tím, že tu podobné zařízení údajně stávalo už v dobách císařovny Marie Terezie.

A že už se všichni těší, až se věci koronavirové dostanou zase do normálu a lidé tu budou moci s přáteli trávit obyčejné a momentálně vlastně spíše neobyčejné výlety s posezením.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x