ZLÍN – Zoo Zlín se může pochlubit dalším novým přírůstkem, žirafí rodina se rozrostla o již deváté mládě. Mluvčí zoo Romana Bujáčková agentuře Mediafax v pátek uvedla, že ošetřovatelé pojmenovali samičku Kimani, což v překladu znamená sladká a krásná.
Kimani přivedla na svět jedenáctiletá samice Tejla, a to 31. ledna. Pro Tejlu je malá samička už čtvrtým potomkem. První týdny svého života stráví Kimani ve vnitřních prostorách pavilonu, kde ji mohou obdivovat také návštěvníci. Ven se vydá, až bude teplejší počasí.
Malá Kimani měřila po narození kolem 170 cm a vážila přes 50 kilogramů. Žirafí samice produkují mléko obzvláště bohaté na tuky, mláďata proto rostou neobyčejně rychle. Mateřské mléko pijí 10 měsíců, od dvou měsíců však již ochutnávají potravu dospělých. Žirafy dospívají ve třech letech a dožívají se 20 až 30 let. Dospělá žirafa denně spořádá kolem 60 kilogramů potravy. Ve zlínské zoo si pochutnají na vojtěškovém a obyčejném seně, jablkách, mrkvi, řepě, zelí a granulované směsi. Aby byla uspokojena jejich věčná potřeba něco okusovat a olizovat, dostávají větve listnatých stromů, které kompletně zbaví listí i kůry. Žirafy mají výborný zrak, člověka v otevřené krajině uvidí na vzdálenost dvou kilometrů. Nejčilejší jsou po ránu a v podvečer. Spí vestoje, zřídka vleže s hlavou položenou na zádech. Denně prospí pouhých 20 minut.
Ve zlínské zoo chovají žirafy Rothschildovy od září roku 1998. První mládě přišlo na svět v roce 2001. Z devíti mláďat narozených v Zoo Zlín byli čtyři samečci a pět samiček. V současné době jsou v pavilonu afrických kopytníků k vidění dvanáctiletý samec Bataro, stejně stará samice Kamila, jedenáctiletá Tejla, půlroční Ashanti a malá Kimani.
Mláďata žiraf ve zlínské zoo nezůstávají natrvalo. Zhruba kolem druhého roku zoo opouští a v rámci výměnných chovatelských programů najdou svůj nový domov v evropské nebo světové zoo. Zlínské žirafy tak mohou obdivovat návštěvníci zoologických zahrad v Itálii, Portugalsku, Nizozemsku a dokonce i v Číně. Žirafa Rothschildova, která je původem z Ugandy, patří k nejvzácnějším. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze 200 jedinců a poddruh je tak bezprostředně ohrožen vyhubením. Všechny v zajetí chované žirafy jsou zahrnuty do Evropského záchovného programu.