U obce Seninka na Vsetínsku bude otevřena nová rozhledna

VSETÍN - Na státní svátek se v úterý otevře turistům nová rozhledna Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. Agenturu Mediafax o tom informovala ředitelka Centrály Cestovního ruchu východní Moravy Dana Daňová. Rozhledna tak bude lidem zpřístupněna po osmi měsících od zahájení stavby. Slavnostní akt je naplánován na 11. hod...

VSETÍN – Na státní svátek se v úterý otevře turistům nová rozhledna Vartovna u obce Seninka na Vsetínsku. Agenturu Mediafax o tom informovala ředitelka Centrály Cestovního ruchu východní Moravy Dana Daňová.

Rozhledna tak bude lidem zpřístupněna po osmi měsících od zahájení stavby. Slavnostní akt je naplánován na 11. hodinu.

Rozhledna stojí na stejnojmenném kopci v katastru Seninky v nadmořské výšce 651 metrů. Jejím autorem je zlínský architekt Ivan Bergmann. Železná rozhledna ve tvaru válce je vysoká 37 metrů. Vyhlídková plošina ve výšce 35 metrů je krytá střechou. „Stavba bude dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím turistům nabídne krásné výhledy na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a slovenské hory,“ uvedla starostka Seninky Marie Řezníčková (nez.).

Obec zařadila stavbu rozhledny do svých plánů již v roce 1996. Teprve loni se však podařilo na projekt získat dotaci z programu přeshraniční spolupráce Evropské unie. „Výsledkem je stavba naší rozhledny Vartovna v Senince a rozhledny na Tlstej hore v Dohňanech a také vybudování sítě naučných stezek. Celkový rozpočet projektu byl 15 milionů korun, z toho 90 procent pokrývá dotace,“ upřesnila starostka.

Oba kopce, kde rozhledny stojí, lidé k výhledu do okolí využívali už dříve. Zatímco Vartovna v minulosti sloužila jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí, na Tlstej hore stávala rakousko-uherské rozhledna, která prý sloužila i k vojenským účelům.

Síť šesti naučných stezek v okolí Vartovny zpracoval Český svaz ochránců přírody z Valašského Meziříčí. Na české straně měří stezky 34 kilometrů, což je v regionu rozsahem unikát, a je na nich vybudováno osm odpočívadel a 34 zastavení. Vedou od Vartovny do okolních obcí Seninka, Liptál, Jasenná, Leskovec, Prlov, Pozděchov, Lidečko a Francova Lhota a přibližují tamní přírodní zajímavosti, pamětihodnosti, ale i dramatické historické události. Právě Valašsko patřilo mezi místa s nejsilnějším protifašistickým odbojem a stezky spojují hned několik míst s tragickou historií – osady a pasekářské usedlosti vypálené německými trestními oddíly Ploštinu, Prlov, Vařákovy paseky, Oškerovy paseky či Juříčkův mlýn.

Naučné stezky také turisty přivedou k vzácným lidovým stavbám v okolí, k muzeu na Mikuláštíkově fojtství v Jasenné, novému muzeu motocyklů v Senince, známým Pulčínským skalám či památným stromům v regionu, představí folklorní tradice, pasekářský způsob života místních obyvatel i slavné rodáky, například Jana Kobzáně v Liptále. Odhalí ale i tajemné pověsti, které se vážou k některým místům.

Počet rozhleden se na Východní Moravě po otevření Vartovny rozšíří na 16. „Nejvíc rozhleden – sedm – je na Slovácku. Tři najdou návštěvníci na Kroměřížsku, dvě na Zlínsku a na Vsetínsku jsou nyní i s Vartovnou čtyři,“ doplnila Daňová. V kraji nechybí ani rozhledny dřevěné či ve věžích hradů a zámků. „Máme tu také kuriozity, třeba nejvýše položenou kamennou rozhlednu na Moravě – Brdo v nadmořské výšce 588 metrů nad mořem. A nejstarší rozhledně ve Zlínském kraji je již přes sto let. Stojí na Svatém Hostýně a její základní kámen položil císař František Josef I.,“ dodala Daňová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x