Ve Zlíně začíná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež

ZLÍN - Zlín bude od neděle patřit jubilejnímu 50. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který potrvá do 6. června. Zaměří se především na českou a slovenskou tvorbu, uvedl pro agenturu Mediafax umělecký ředitel festivalu Petr Koliha. Přestože filmový festival bude oficiálně zahájen až v pondě...

ZLÍN – Zlín bude od neděle patřit jubilejnímu 50. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který potrvá do 6. června. Zaměří se především na českou a slovenskou tvorbu, uvedl pro agenturu Mediafax umělecký ředitel festivalu Petr Koliha.

Přestože filmový festival bude oficiálně zahájen až v pondělí, návštěvníci se dočkají více než 20 projekcí i v neděli. Zajít mohou mimo jiné na snímky Pyšná princezna, Cesta do Pravěku, Bankovní loupež, Anděl Páně, Noémie a poklad, Sviňky nebo Vlak do stanice Nebe.

Slavnostní zahájení bude patřit americkému hudebnímu snímku Báječná léta rock’n’rollu od režiséra Scotta Rosenbauma.

Hlavním tématem festivalu je retrospektiva práce režiséra Karla Zemana k 100. výročí jeho narození. Na programu je 10 jeho celovečerních snímků, například Cesta do pravěku, po jejíž projekci proběhne diskuse s představiteli hlavních dětských hrdinů.

O hlavní festivalovou cenu – Zlatý střevíček – bude soutěžit osm filmů v kategorii pro děti a osm filmů v kategorii pro mládež.

Do soutěžní sekce pro děti se probojovaly i dva české snímky – Dešťové víly a Ať žijí rytíři. Soupeřit o přízeň mezinárodní poroty v čele s režisérem Rosenbaumem budou s německými filmy Krokodýlové od Christiana Dittera a Tři detektivové a tajemství strašidelného hradu režiséra Floriana Baxmeyera, nizozemským filmem Indián, dánským dramatem Giacoma Campeotta Bouře, norskými Asfaltovými anděly od Larse Berga a polským fantazy snímkem Kouzelný strom od režiséra Andrzeje Maleszka.

Naopak sekce soutěžních snímků pro mládež je bez českého zastoupení. Mezi soutěžními snímky se objeví mj. Sebbe od režiséra Babaka Najafiho, Snil jsem o Africe od Rogera Cantina, australský snímek Bran Nue Dae režisérky Rachel Perkinsové nebo čínsko-hongkongský film režiséra Alexe Lawa Ozvěny duhy, který vyhrál na festivalu Berlinale sekci Generation Kplus.

Kromě soutěžních sekcí a Zemanovy retrospektivy se na festivalu objeví sekce Z toho nejlepšího pro děti a mládež, Studentský filmový klub, Neprávem zapomenuté filmy, České a slovenské pohádky, Když velcí byli malí, Čeští herci ve slovenských filmech, slovenští herci v českých filmech, Taky jste se báli? a Noční horizonty.

Mezi hlavní hosty bude letos patřit britský herec Christopher Lee, britská herečka Jodie Whittakerová, islandský režisér Gunnar Karlsson, maďarský režisér a držitel Oscara István Szabó. Z českých a slovenských filmových osobností přijedou do Zlína Vojtěch Jasný, Olga Sommerová, Tereza Brodská, Václav Vorlíček, Jiří Menzel, Jiřina Bohdalová, Karel Smyczek či Jiří Bartoška.

Celkem bude promítnuto více než 400 snímků.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x