Zlínský soud odložil vynesení rozsudku nad Kašpárkem, který má stát za mnohamilionovým podvodem

ZLÍN - O jeden den odložil Krajský soud ve Zlíně verdikt v případu Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva obchodní společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stojí za více než stotřicetimilionovým podvodem. Kašpárek se dostal před soud za to, že v době svého působe...

ZLÍN – O jeden den odložil Krajský soud ve Zlíně verdikt v případu Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva obchodní společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stojí za více než stotřicetimilionovým podvodem.

Kašpárek se dostal před soud za to, že v době svého působení přilákal do své společnosti několik tichých společníků z celé republiky. Za vklady do firmy jim sliboval obrovské zhodnocení, které mělo podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové činit až 39 procent ročně z jejich vkladů. Takto vybral od více než dvou tisíc lidí sumu přesahující 107,5 milionu korun. Navíc ještě zlínský podnikatel uzavřel přes 600 smluv o půjčkách přesahujících částku 26 milionů korun. Tiché společníky však o svých praktikách neinformoval. Věřitelům přitom nasliboval roční úrok 28 procent. Činil tak i přesto, že věděl, jak je jeho firma předlužená, a že není schopna peníze vrátit.

Společnost Interpreter Investment Corporation ke všemu neměla oprávnění k žádné z bankovních činností, protože přijímat vklady v takové míře smí podle zákona pouze banky. Kašpárek proto čelí obžalobě ze dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného podnikání. Za to mu hrozí až 12 let vězení.

Původně měl v úterý padnout rozsudek, nakonec ho ale soudkyně Iveta Šperlichová vynese až ve středu ráno.

Krajský soud už v kauze Kašpárka jednou rozhodl a podnikatele poslal na deset let do vězení. Obžalovaný se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci a ten případ vrátil zpět do Zlína s tím, že má být doplněno dokazování. Podle státního zástupce Martina Brzobohatého ale doplnění důkazů nepřineslo nic nového, proto ve své závěrečné řeči navrhl v úterý soudu uznat Kašpárka vinným a navrhl trest kolem osmi let a zákaz činnosti. Podle obhájce Víta Burši se ale nepodařilo jednoznačně prokázat úmysl Kašpárka někoho podvést. Navrhl proto pro svého klienta zproštění obžaloby v plném rozsahu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x