Zlínský soud vynese rozsudek v kauze podnikatele Kašpárka, který se měl dopustit velkého podvodu

ZLÍN - Krajský soud ve Zlíně hodlá ve středu vynést verdikt v případu podnikatele Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva obchodní společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stojí za mnohamilionovým podvodem. Kašpárek se dostal před soud za to, že v době svého působen...

ZLÍN – Krajský soud ve Zlíně hodlá ve středu vynést verdikt v případu podnikatele Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva obchodní společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stojí za mnohamilionovým podvodem.

Kašpárek se dostal před soud za to, že v době svého působení přilákal do své společnosti množství tichých společníků z celé republiky. Za vklady do firmy jim sliboval obrovské zhodnocení, které mělo podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové činit až 39 procent ročně z jejich vkladů. Takto vybral od tisíce lidí sumu přesahující 107,5 milionu korun milionu korun. Navíc ještě zlínský podnikatel uzavřel přes 600 smluv o půjčkách přesahujících částku 26 milionů korun. Tiché společníky však o svých praktikách neinformoval. Věřitelům přitom nasliboval roční úrok 28 procent. Činil tak i přesto, že věděl, jak je jeho firma předlužená, a že není schopna peníze vrátit.

Společnost Interpreter Investment Corporation ke všemu neměla oprávnění k žádné z bankovních činností, protože přijímat vklady v takové míře smí podle zákona pouze banky. Kašpárek proto čelí obžalobě ze dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného podnikání. Za to mu hrozí až 12 let vězení.

Krajský soud už v kauze Kašpárka jednou rozhodl a podnikatele poslal loni v dubnu na deset let do vězení. Obžalovaný se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci a ten případ vrátil zpět do Zlína s tím, že má být doplněno dokazování.

Verdikt měl padnout už v úterý, ale soudkyně Iveta Šperlichová nakonec jednání přerušila ze zdravotních důvodů. Stačila Kašpárka uznat vinným s tím, že počet poškozených se snížil na přibližně 2100 lidí, kterým měl způsobit škodu přesahující 100 milionů korun. U řady lidí se totiž nedohledaly smlouvy, které by jejich vklad do Kašpárkovy firmy potvrzovaly.

Státní zástupce Martin Brzobohatý ve své závěrečné řeči navrhl v úterý soudu uznat Kašpárka vinným a žádal trest kolem osmi let a zákaz činnosti. Podle obhájce Víta Burši se ale nepodařilo jednoznačně prokázat úmysl Kašpárka někoho podvést. Navrhl proto pro svého klienta zproštění obžaloby v plném rozsahu.

Kašpárek se ani jednoho jednání nezúčastnil.

--> --> --> --> -->