Podnikatele Kašpárka potrestal zlínský soud za mnohamilionový podvod osmiletým vězením

ZLÍN - Zlínský soud poslal podnikatele Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stál za mnohamilionovým podvodem, na osm let do vězení s ostrahou. Agentuře Mediafax to ve středu řekla soudkyně Iveta Šperlichová. Rozsudek měla vyné...

ZLÍN – Zlínský soud poslal podnikatele Michala Kašpárka (43), který byl před 14 lety předsedou představenstva společnosti Interpreter Investment Corporation a podle obžaloby stál za mnohamilionovým podvodem, na osm let do vězení s ostrahou. Agentuře Mediafax to ve středu řekla soudkyně Iveta Šperlichová.

Rozsudek měla vynést soudkyně už v úterý odpoledne. Protože se jí ale během čtení seznamu poškozených udělalo špatně, vyhlášení odložila na následující den. Nakonec ho ovšem Šperlichová vynesla ještě v úterý v odpoledních hodinách, jinak by totiž nedodržela zákonnou legislativu.

Kašpárek se dostal před soud za to, že v době svého působení přilákal do své společnosti řadu tichých společníků z celé republiky. Za vklady do firmy jim sliboval obrovské zhodnocení, které mělo podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové činit až 39 procent ročně z jejich vkladů. Takto vybral od tisíce lidí sumu přesahující 107,5 milionu korun milionu korun. Navíc ještě zlínský podnikatel uzavřel přes 600 smluv o půjčkách přesahujících částku 26 milionů korun. Tiché společníky však o svých praktikách neinformoval. Věřitelům přitom nasliboval roční úrok 28 procent. Činil tak i přesto, že věděl, jak je jeho firma předlužená, a že není schopna peníze vrátit.

Krajský soud už v kauze Kašpárka jednou rozhodl a podnikatele poslal loni v dubnu na deset let do vězení. Obžalovaný se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci a ten případ vrátil zpět do Zlína s tím, že má být doplněno dokazování. U řady poškozených totiž například chyběly smlouvy, které by vklady do Kašpárkovy firmy potvrzovaly.

Řada smluv se skutečně nenašla. Původně se žaloba týkala 2345 smluv o tichém společenství a dalších 647 smluv o půjčkách v celkové hodnotě 134 milionů korun. Soud ho nakonec uznal vinným z podvodu a výčet poškozených snížil o 735 smluv o tichém společenství a 244 smluv o půjčkách. Celková škoda, kterou tak podle soudu Kašpárek napáchal, byla snížena z původní sumy na přibližně 101 milionů korun. Navíc byl Kašpárkovi vysloven desetiletý zákaz činnosti.

Konečný rozsudek tak byl totožný s návrhem státního zástupce Martina Brzobohatého. Obhájce Kašpárka Vít Burša ale žádal zproštění obžaloby v celém rozsahu. Podle něj se nepodařilo jednoznačně prokázat úmysl Kašpárka někoho podvést. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Kašpárek se ani jednoho jednání osobně nezúčastnil.

--> --> --> --> -->