Snaha o zlepšení protipovodňové ochrany vyplynula z usnesení městské rady, která uložila vedoucímu odboru rozvoje zadat zpracování studie protipovodňových opatření na území města Kroměříže a následně i projektovou dokumentaci jednotlivých návrhů. Dokumentace by měla být hotova do konce letošního roku tak, aby mohla být protipovodňová opatření ukončena v roce 2012.
Od roku 1997, kdy Kroměříž zasáhly nejničivější povodně v novodobé historii, byly provedeny na území města a v jeho okolí celé řady úprav s cílem zmírnit následky velké vody. Při každých dalších povodních či jejich hrozbě město provedlo další dílčí opatření reagující na aktuální potřeby. „Přes to všechno ale ochrana města proti vodě není kompletní a některá opatření navržená v minulosti ještě nebyla realizována. Například ochrana Kotojed a Vážan při vylití říčky Kotojedky zatím nebyla řešena vůbec,“ vysvětlila starostka města Daniela Hebnarová (ODS).
Podle Hebnarové už vedení města jednalo s Povodím Moravy o účinných možnostech ochrany i o způsobu financování jednotlivých projektů. „Absolvovala jsem schůzku s ředitelem Povodí Moravy a dohodli jsme se na realizaci některých konkrétních věcí s tím, že Povodí má k dispozici i nějaké finanční prostředky. Při tvorbě projektových dokumentací se chceme zaměřit nejen na opatření ve městě samotném, ale i na ochranu místních částí, jako jsou Bílany, Vážany, Kotojedy či Trávník. V této souvislosti jednáme i s okolními obcemi a dalšími kompetentními institucemi,“ dodala starostka s tím, že hrozbou pro region již není zdaleka jen samotná řeka Morava, ale stále častěji ničivé přívalové deště přicházející bez varování.