Zlínský soud rozhodne v kauze lidí, kteří se pokusili propašovat kokain z Kolumbie na Slovácko

ZLÍN - Krajský soud ve Zlíně vynese ve středu verdikt v případu skupiny lidí, kteří se pokusili propašovat z Kolumbie na Slovácko téměř půl kilogramu kokainu v láhvi od kávového likéru. Všem hrozí až 15 let vězení.

Událost se stala koncem roku 2008 a na lavici obžalovaných usedla Adéla Ptáčková (26), Zdeněk Kohutič (33), Martin Miklovič (35) a Renáta Weiss (44). Ptáčková s Kohutičem jsou vyšetřovaní na svobodě, Miklovič a Weiss jsou ve vazbě. Všem obžalovaným hrozí až 15 let.

Podle obžaloby operaci naplánovala Slovenka Renáta Weiss, která bydlí ve Španělsku. Měla se domluvit s Ptáčkovou a Miklovičem z Uherskohradišťska. Poté, co by zásilka dorazila na Slovácko, kokain by společně dál prodali. Pokud by drogu naředili, mohli by podle odhadů vydělat několik milionů korun.

Plány ale zhatili celníci z Londýna. Droga byla ukrytá v láhvi od kávového likéru a putovala v balíčku odeslaného z kolumbijské Bogoty na jméno Adély Ptáčkové. Odesílatele Carlose Sancheze se ale policii nepodařilo vypátrat a neví se ani to, zda muž vůbec existuje. Když londýnští celníci zjistili, že v láhvi je 450,5 gramu kokainu, zapojila se do případu protidrogová centrála. Kokain vyměnili za neškodný prášek a balíček nechali doputovat. Zásilku si vyzvedla Ptáčková spolu s Kohutičem, na místo je dovezl Miklovič. Pak odjeli do domu v Jalubí. Tam drogu testovali, přičemž je k tomu podle obžaloby telefonicky instruovala Renáta Weiss. Kohutiče, Mikloviče i Ptáčkovou zatkli policisté na Slovácku, Renátu Weiss na letišti v Madridu.

Obžalovaní odmítli u soudu vypovídat, z přípravného řízení ale vyplývá, že vinu popírají. Ptáčková například tvrdí, že v balíčku očekávala nějakou kosmetiku a že o drogách neměla ponětí. Renáta Weiss zase tvrdí, že když měla podle policie volat ze své pevné linky ve Španělsku, trávila dovolenou s dětmi v jiné zemi. Bývalá družka Ptáčkové už před časem u soudu potvrdila, že obžalovaná byla v době jejich vztahu uživatelkou pervitinu. Miklovič i Kohutič už měli se zákonem v minulosti potíže. Kohutič například neplatil výživné a Miklovič byl odsouzen za nedovolenou výrobu a držení drog, před časem ho navíc zlínský soud odsoudil i za to, že se v bance v Uherském Hradišti pokusil udat falešný šek na 900 tisíc eur.

Právě kvůli kauze s padělaným šekem soudkyně Iveta Šperlichová Mikloviče vyloučila ze společného projednávání případu s kokainem. Mikloviče poslal soud za padělání šeku na osm let do vězení a obžalovaný se proti verdiktu odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. Soudkyně tak hodlá počkat na rozhodnutí Vrchního soudu, protože rozsudek zatím není pravomocný.

Obhájci obžalovaných navrhli během posledního jednání nové důkazy, soudkyně je ale nakonec zamítla pro jejich nadbytečnost. Dokazování tak ukončila a obhájci přednesli své závěrečné řeči. Shodně žádali pro své mandanty zprošťující rozsudek, a to pro nepřímé a nestoprocentní důkazy. Státní zástupce pak žádal pro Renatu Weiss polovinu zákonné sazby, tedy asi 12,5 let a vyhoštění z České republiky na dobu neurčitou. Pro Ptáčkovou a Kohutiče navrhl čtvrtinu zákonné sazby, tedy přibližně kolem 11 let. Všem navíc navrhl výkon trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x