Vsetínští policisté začali stíhat nezletilého, který prodával pirátské kopie počítačového programu

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Policejní komisař zahájil trestní stíhání mladistvého z Valašskomeziříčska, který přes internet nabízel DVD s nelegálními kopiemi počítačového programu. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek oznámila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Mladistvý si podle svých slov chtěl vydělat peníze. Koncem loňského roku nakoupil několik nosičů DVD s nelegálními kopiemi počítačového programu, jehož vlastnictví je chráněno autorským zákonem. Nosiče s programem potom nabízel prostřednictvím internetového portálu k prodeji, a to jeden za 1000 korun.

„Prodal celkem 21 kopií, čímž si přišel na 21 tisíc korun. Zákazníci byli z různých měst v České republice, například z Prahy, Břeclavi, Znojma, Benešova či Olomouce. Někteří z nich zjistili, že se jedná o nelegální kopie. Mladík byl natolik solidní, že dal peníze lidem nazpět. Nakonec si tedy přišel jen na 11 tisíc korun, protože deseti odběratelům peníze po upozornění na nelegální kopii vrátil,“ poznamenala Javorková.

Mladík teď čelí podezření z přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. U dospělých za to hrozí až dvouleté vězení, mladistvým se zpravidla ukládá poloviční trestní sazba. Společnosti, právně zastoupenou advokátní kanceláří z Prahy, vznikla škoda za téměř 130 tisíc korun.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x