Ze dna tak zbývá odtěžit kolem 155 tisíc kubických metrů materiálu. „Přízeň počasí je nejdůležitějším faktorem pro rychlé odvezení sedimentů z nádrže, proto jsme v minulých týdnech nechali do akce nasadit maximální počet techniky. Na dně vypuštěné nádrže se tak chvílemi pohybovalo 10 bagrů, tři buldozery a asi 30 nákladních aut,“ poznamenala Hrdá.
Letošní zima podle Hrdé příliš stavbařům nepřála a práce proto musely být na necelé dva měsíce přerušeny. „Vzhledem k tomu předpokládáme dokončení těžby do konce června. Termín je ale reálný za předpokladu, že nebudou v nadcházejícím období vydatné srážky,“ sdělil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.
Obyvatelé se podle Světlíka nemusejí obávat, že by sedimenty z přehrady byly škodlivé. „Už od začátku těžby experti prokázali, že sedimenty z nádrže mají lepší laboratorní výsledky, než zemědělská půda, na kterou jsou vyváženy. To také potvrdily všechny úřady, které se k luhačovické stavbě vyjadřovaly,“ doplnil ředitel.
V současné době odváží zhotovitel stavby vytěžené sedimenty na několik míst. Asi 190 tisíc metrů krychlových usazenin skončí na bývalé skládce v katastru obce Dolní Lhota, kde budou použity na rekultivaci skládky. Druhým místem je dočasné úložiště v okolí nádrže – zemědělská pole, která má v užívání zemědělské družstvo Olšava. Zhotovitel stavby ukládá sedimenty také na pozemky Povodí Moravy těsně u přítoku nádrže. „Další místa, kam se vyváží sedimenty, jsou určena na základě žádostí jednotlivců nebo zástupců obcí,“ dodala Hrdá.
Luhačovická přehrada se začala upouštět v září loňského roku. Těžba sedimentů začala 18. listopadu 2010 a práce musely být v zimě na necelé dva měsíce zastaveny. Z přehrady má být podle odhadu, provedeného před zahájením těžby, odtěženo a vyvezeno kolem 235 tisíc metrů kubických sedimentů. Čištění přehrady si vyžádá asi 105 milionů korun bez DPH.