Zámecký park ve Valašském Meziříčí bude obnoven za evropské peníze

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Muzeum regionu Valašsko získalo z Operačního programu životního prostředí finance na regeneraci zámeckého parku Lešná u Valašského Meziříčí. Agentuře Mediafax to řekla kastelánka zámku Alena Lešná.

Odborníci budou v parku prořezávat a regenerovat vzácné dřeviny. „Kácení a prořezávky musí být dokončeny do konce března. Po tomto období budou následovat ozdravné a udržovací řezy tak, aby byla zajištěna jejich větší stabilita a posílena jejich zdravotní odolnost. Po celou dobu rekonstrukce bude park pro veřejnost uzavřen, protože souběžně s touto akcí se koná i generální rekonstrukce zámku, která je spolufinancována z Regionálního operačního programu. Předpokládaný termín ukončení prací a otevření parku i zámku Lešná pro veřejnost je naplánován na listopad tohoto roku,“ uvedla Lešná.

V zámeckém parku je 245 druhů dřevin a je považován za arboretum regionálního významu. V parku bude nainstalována naučná stezka, která návštěvníky provede po nejzajímavějších částech parku a seznámí návštěvníky se vzácnými druhy stromů a keřů. Tato stezka bude navazovat na expozici environmentálních středisek, která budou vybudována v zámku.

Mezi nejvýznamnější porosty parku patří liliovník tulipánokvětý, který se v lešenském parku vyskytuje ve své zlaté variantě. Návštěvníci ale mohou obdivovat mohutný a košatý buk červenolistý a dub, který má plody na dlouhých stopkách.

V rámci regenerace parku bude odstraněno 125 stromů. Nově vysazeno bude 114 stromů, které budou svojí skladbou navazovat na odstraněné stromy a budou v souladu s historickým založením parku.

Renesanční zámek Lešná vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Zámek je kulturní památkou s anglickým přírodně krajinářským parkem v obci Lešná u Valašského Meziříčí. Park byl založen v polovině 19. století na místech původní užitkové zahrady. Kinští, kteří park rozšířili a osázeli mnoha vzácnými druhy rostlin, se o vše starali až do konce II. světové války.