Slovácké divadlo chystá na sobotu premiéru Dalskabátů, hříšné vsi

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Ďábelská komedie, i tak lze pojmenovat novinku, kterou připravují herci uherskohradišťského Slováckého divadla pod vedením režiséra Igora Stránského. Diváci se mohou těšit na známou hru plnou rohatých pekelníků s názvem Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert už první dubnovou sobotu.

„Ke slovu se tak dostanou pekelné mocnosti, které chtějí za každou cenu zkazit dobré lidi ve vesničce zvané Dalskabáty. Nakonec se jim to však nepodaří, a to jen proto, že slušnost má vždycky navrch,“ podotkl k další letošní uherskohradišťské divadelní premiéře herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

„Kdo si myslí, že je to jen pohádka, ten se mýlí. Lidská poctivost má být na prvním místě pořád. V dnešním světě je dobré to připomínat,“ míní režisér Igor Stránský a doplňuje i důvody, proč Slovácké divadlo po novince sáhlo. „Česká klasika, to je to nejcennější, čím se může naše dramatická tvorba pochlubit. Je hlubokou, časem prověřenou sondou našeho češství, na mnoha místech sondou našeho čecháčkovství,“ míní režisér Igor Stránský, jenž se s autorem Janem Drdou osobně setkal.

„Bylo to v roce 1962, kdy jsem účinkoval ve finále Wolkrova Prostějova. A tam, v restauraci U tří králů ležel pod stolem člověk, který se vehementně dožadoval dalšího „Wolkra“. Vrchní, úslužně a až doslova podlézavě mu dodával pod stůl další a další „Starorežnou“. Miloš Frýba, který byl tenkrát členem souboru ze Sobotky, mi svým typickým zabarveným hlasem sdělil, že je to národní umělec Jan Drda,“ vzpomíná Stránský.

Herci si práci na komedii užívají. „Pan režisér má někdy určitě pocit, že soubor je plný rohatých darebáčků. Jenže Dalskabáty jsou ideální příležitostí se na zkouškách pořádně vyřádit. A toho, myslím, všichni rádi využíváme. Ale protože se často směje i pan Stránský, tak má asi toho čerta v těle taky,“ přibližuje atmosféru ve Slováckém divadle a při zkoušení nové komedie představitelka Marijány Plajznerové Irena Vacková.

Vedle ní se diváci mohou těšit na Martina Vrtáčka v roli zapomenutého čerta Trepifajksla, na Josefa Kubáníka jako intrikujícího ďábla doktora Ichturiela a další herce slovácké scény. Výprava je dílem hostujícího Jaroslava Milfajta, dramaturgem je Libor Vodička. Diváky potěší i písničky z dílny Josefa Fojty a především dvě hodiny úsměvné zábavy.

Premiéra komedie Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert je naplánovaná na 2. dubna na 19.00 hodinu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x