Doplněno: Při mohutném požáru stodoly v Hulíně uhořeli čtyři dostihoví koně, není vyloučeno žhářství

HULÍN - (zprávu jsme aktualizovali v celém znění a rozšířili o vyjádření hasičů v 8. odstavci)

Tragický požár vypukl v sobotu nad ránem v Hulíně, hořela tu stodola s ustájenými sportovními koňmi a čtyři z nich uhořeli. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Majitel objektu zaregistroval požár kolem půl čtvrté ráno. Kvůli mohutným plamenům vyhlásili hasiči i II. stupeň požárního poplachu a na místě zasahovaly jednotky z Kroměříže, Holešova a Zlína. Posílili je také dobrovolníci z Hulína, Holešova, Břestu a Kurovic.

Když majitel stodoly zkázu uviděl, snažil se především zachránit koně. Celá stodola ale byla v plamenech a muži se podařilo otevřít jen pár stání, ven pomohl třem koním. Dalším čtyřem už pomoct nedokázal. Majitelé koní se psychicky zhroutili a hasiči jim museli na místo povolat svou psycholožku a členy psychosociálního intervenčního týmu, aby společně poskytli pomoc zdrceným rodinám.

Plameny šlehaly až do výše 15 metrů a zasažena byla plocha asi 30 krát 40 metrů. Přibližně po 70 minutách intenzivního hašení se podařilo hasičům požár lokalizovat. „Oheň výrazně narušil konstrukci stavby, zřícení hrozí například u štítové a boční stěny. Nebezpečný prostor jsme vyhradili páskou a zakázali jsme na spáleniště vstup. Hasiči objevili těla čtyř mrtvých koní,“ doplnil Mitáček.

Na místě tragického a ničivého požáru pracuje krajský vyšetřovatel hasičů ze Zlína. „Komunikace s majiteli je prozatím z pochopitelných důvodů velmi obtížná a hasiči je vyslechnou až ve vhodnou dobu,“ řekl Mitáček s tím, že předběžně odhadnutá škoda na majetku dosahuje asi dvou milionů korun.

Hasičské sbory se během dopoledne u požáru prostřídaly. Záchranáři vyváželi zničené seno z přístavků. „Následovalo stržení zničených konstrukcí a nestabilních stěn stodoly. Teprve poté je požár celkově dohasit a zlikvidovat,“ řekl Mitáček s tím, že až po likvidaci požáru budou moci vytáhnout těla mrtvých koní.

Experti hasičů ve spolupráci s policejními vyšetřovateli nyní prověřují přesnou příčinu požáru. Zjišťují, jestli oheň někdo založil úmyslně nebo vznikl z nedbalosti. „Na místě pracuje policejní psovod se služebním psem. Pes je speciálně vycvičený k vyhledávání a označování akcelerantů hoření,“ řekla Mediafaxu mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová.

Hasiči s policisty po poledni postupně vylučují různé možnosti a příčiny vzniku požáru. „Dosavadní vyšetřování nevylučuje možnost úmyslného zapálení stodoly neznámým pachatelem,“ řekl Mitáček.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x