Doplněno: Zlínský soud poslal dealera drog za pobodání zákazníka na 10 let za mříže

ZLÍN - (Zprávu jsme aktualizovali ve 2., 9., 10. a 11. odstavci)

Krajský soud ve Zlíně odsoudil v pondělí na 10 let vězení Zdeňka Nováka (20), který podle obžaloby loni v Bystřici pod Hostýnem po hádce kvůli drogám pobodal o dva roky staršího muže. Ten pak na jednu z bodných ran zemřel.

Nováka poslal soud do věznice s ostrahou za vraždu a krádež.

Událost se stala loni 17. září. Podle obžaloby je za smrt mladého muže odpovědný obžalovaný Novák, který se se svou obětí sešel kvůli tomu, aby mu prodal pervitin. Mezi poškozeným a Novákem ale vznikl konflikt, který vyústil smrtí. Novák zasadil svému zákazníkovi osm bodných ran, zásah do stehna pak byl pro muže smrtelný. Na místě vykrvácel.

Novák se už před časem rozhodl před soudem vypovídat. „Nechtěl jsem ho zabít, jen jsem se bránil,“ plakal u soudu. Podle něj v osudný den telefonoval svému známému, kterému chtěl prodat drogu. Nakonec ale hovořil s jiným mužem, který mu řekl, že dávku koupí. Sešli se a Novák, který na místo dorazil na kole, vzal svého potenciálního zákazníka do zahrádkářské kolonie Dubíček. „Měl jsem ale obavy, protože dotyčného jsem neznal a bál jsem se, aby to nebyla nějaká volavka. Rozhodl jsem se proto drogu neznámému muži neprodat, což se mu nelíbilo a začal být agresivní. Zdálo se mi, že je pod vlivem alkoholu. Začal mě bít a přetáhl mi bundu přes hlavu. Z náprsní kapsy jsem vytáhl nůž a začal jím kolem sebe šermovat,“ uvedl před soudem Novák.

Když se mu prý podařilo vstát ze země, protivník se prý sesunul k zemi a chytil ho za nohu. „Vysmekl jsem se, sedl na kolo a ujížděl jsem. Otočil jsem se a viděl, že muž leží nehybně na zemi. Vrátil jsem se a zavolal záchranku s tím, že jsem našel zraněného. Pak jsem odešel domů, umyl jsem se a převlékl a znovu jsem se vydal do zahrádkářské kolonie. Cestou jsem potkal záchranku a vysvětlil jim, jak se ke zraněnému dostanou. Sám jsem tam dojel na kole. Zřejmě v nějakém zkratu jsem mu vzal peněženku a dva mobily,“ vypověděl Novák.

Ukradené věci pak Novák dal své matce a požádal ji, aby se jich zbavila. Ta vše podle státního zástupce Romana Kafky spálila v kotli.

Soudce Radomír Koudela vyslechl i několik znalců. Podle experta z oboru lékařství bylo sedm bodných ran jen povrchových, osmá rána ale pronikla asi 15 centimetrů do stehna a přetnula velkou stehenní žílu a tepnu. Na toto zranění pak muž vykrvácel. Pitva prokázala, že mrtvý měl před osudnou událostí přes dvě promile alkoholu v krvi a testy odhalily i stopy po marihuaně. „Rány, které útočník své oběti zasadil, podle mého názoru nebyly cílené a mířené s úmyslem zabít. Byly spíše náhodné,“ poznamenal znalec.

Obžalovaný přiznal, že sám užíval jednou za týden či dva pervitin. Podle dalšího znalce ale závislý na drogách není.

Během pondělního jednání soudce vyslechl další svědky a znalce. Podle odborníků je obžalovaný nekonfliktní osobnost a tragédie se stala proto, stresovou situaci nezvládl. „Jednal jednoznačně ve stresu a stres u něj přetrvával i dlouho po události. Rozhodně nezapadá mezi běžný prototyp vězňů. Když na osudné místo čel, neměl úmysl někoho zabít či jinak poškodit, ta situace se zkrátka stala,“ podotkl znalec.

Podle výpovědí kamarádů obžalovaného i oběti, byl mrtvý mladík agresivní se sklony k násilnostem. Zato obžalovaného vnímali jako klidného a neagresivního člověka.

Státní zástupce navrhoval pro Nováka trest za vraždu a krádež na samé spodní hranici zákonné sazby. Obhájkyně chtěla čin překvalifikovat na ublížení na zdraví s následkem smrti. Svou obhajobu stavěla zejména na tom, že Novák nikoho zabít nechtěl, naopak že se jen bránil útočníkovi. Krádež osobních věcí zabitého si pak vysvětluje jako zkratové jednání. Po vynesení rozsudku se Novák na místě odvolal a státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x