Kroměřížsko a Přerovsko spojí nová hipostezka

KROMĚŘÍŽ - Mezi regionem Kroměřížska a Přerovska vznikne nová hipostezka, postarají se o to studenti olomoucké Univerzity Palackého. Agentuře Mediafax to uvedla Marie Tesařová z občanského sdružení MAS - Partnerství Moštěnka.

Hipostezka vznikne v rámci projektu spolupráce Po formanských stezkách – křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami a studenti vyměří napříč regiony více než 230 kilometrů nových tras a umístí téměř 400 směrovek.

Stezka pro jezdce na koních i pěší turisty povede v několika okruzích přes území 46 obcí na Přerovsku a Kroměřížsku. Při trase vznikne 45 malých a šest větších odpočívadel, čtyři krytá a 51 nekrytých úvazišť a chybět nebudou ani informační mapy a tabule. Značené stezky povedou převážně po polních a lesních cestách, které byly původně formanskými stezkami. „Hustě křižovaly toto území a jsou zaneseny ve starších mapách. Zajímavostmi na trase budou nově vystavěná rozhledna a replika vodního mlýna,“ doplnila Tesařová.

Na vyměřování tras a zpracování mapových podkladů se podílí katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Její studenti provedou ve čtvrtek a v pátek v rámci své studijní praxe fyzické vyměření trasy, kdy pomocí GPS souřadnic vyznačí umístění jednotlivých směrovek v terénu. Trasu stezek navrhovaly převážně jezdecké stáje zapojené do projektu a byla projednána i s majiteli pozemků.

Nově vybudované hipostezky přivítají jezdce i pěší letos na podzim.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x