Ve zlínské zoo odstartuje Den Země opičí kampaň

ZLÍN - Tradiční Den Země se bude v Zoo Zlín slavit s pětidenním předstihem už v neděli, a to opičí kampaní. Agentuře Mediafax to řekla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Pracovníci zoo připravili program, jehož těžištěm budou aktivity související s ochranou lidoopů. „To je téma, kterému se věnuje letošní kampaň Evropské asociace zoologických zahrad. Lidoopi jsou nejbližšími příbuznými člověka. Přesto všichni, tedy šest druhů lidoopů a 16 druhů gibonů, čelí hrozbě lovu, odlesňování a chorob. Situace dospěla tak daleko, že bez naší pomoci tato zvířata vyhynou,“ konstatovala Bujáčková.

V okolí zámku bude několik pracovních dílen, na nichž se zájemci dozvědí zajímavosti ze života lidoopů v zoo, vyzkouší si jejich obratnost a budou si moci vytvořit i opičí masku. Celým areálem je pak provede vědomostní soutěž, jejímž cílem bude nalezení jména neznámého primáta. Pokud se jim to podaří a navíc úspěšně absolvují i ostatní stanoviště, ozdobí jejich obličej malba vybraného zvířete.

Zpestření programu bude pracovní dílna vytvořená Domovem pro osoby se zdravotním postižením Hrádek Fryšták. Díky speciálnímu dalekohledu, který do zoo přivezou pracovníci Hvězdárny Domu Kultury v Uherském Brodě, navíc bude možné pozorovat Slunce a dozvědět se, jak například dochází k jeho zatmění. Hvězdářské stanoviště bude umístěno u tropické haly Yucatan.

Program oslav Dne Země odstartuje v 11 hodin. „Vše ukončíme na nádvoří zámku Lešná v 15 hodin, kdy představíme zatím nejúspěšnější školu ve sběru mobilních telefonů, oficiálně zahájíme kampaň na ochranu lidoopů a vyhlásíme letošní fotosoutěž na téma Zoo Zlín očima návštěvníků. Zájemci se pak navíc budou moci seznámit s projektem Centra Caudata, které vzniká poblíž zámku na místě bývalého Koutku u Veverky,“ dodala Bujáčková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x