Právo: Nemocnice v Hradišti je sopkou před výbuchem

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Zlínský kraj hodil lékaře přes palubu, může nastat masový exodus lékařů z nemocnice v Uherském Hradišti. V úterý o tom informuje úterní Právo s tím, že se v pondělí konalo zasedání valné hromady zdravotnického zařízení, jejímž majitelem je Zlínský kraj.

Kraj prý nemá zájem řešit situaci v Uherskohradišťské nemocnici. Alespoň tato silná slova padala v souvislosti se zasedáním valné hromady. Ředitel nemocnice Antonín Karásek bude mít v nejbližší době na stole několik výpovědí. Tu první hodlá do konce dubna podat šéf odborů místní nemocnice Petr Vysloužil. Právu to lékař potvrdil po skončení zasedání valné hromady složené z krajských radních.

Valná hromada měla možnost řešit krizovou situaci v nemocnici, na kterou ji upozornil šéf dozorčí rady Ladislav Kryštof (ČSSD). Stovka lékařů, z toho více než deset primářů, zde odmítá pracovat pod ředitelem Karáskem. V prohlášení si stěžují na špatnou komunikaci s vedením a majitele nemocnice žádají Karáskovo odvolání.

„V této chvíli je pro nás naprosto nedůvěryhodný a neumíme si již další spolupráci s ním představit. V případě dalšího setrvání Antonína Karáska ve funkci ředitele a předsedy představenstva s pokračující personální devastací a psychickým terorem vůči zaměstnancům z jeho strany se rozhodly desítky lékařů a někteří primáři odejít z nemocnice, respektive podat výpovědi,“ uvádí nespokojení lékaři.

Na neudržitelný stav v pondělí valnou hromadu opětovně upozornil předseda dozorčí rady Ladislav Kryštof (ČSSD). Právu v sobotním rozhovoru potvrdil, že ze strany ,,nešťastných lékařů jde o poslední snahu řešit vzniklou situaci. Řekl rovněž, že v případě, pokud ředitel zůstane, je riziko odchodů desítek lékařů obrovské.

„Zcela určitě by doktorů odešlo hodně, i když to možná nebude během měsíce. Jedná se ale také o větší počet primářů, kteří řekli, že za takové situace dál nechtějí dělat,“ uvedl Kryštof Právu.

„Odvolání ředitele Karáska v pondělí nebylo na programu, písemně jsme nic nedostali,“ uvedla Hana Příleská (ČSSD), radní Zlínského kraje zodpovědná za oblast zdravotnictví. Členové valné hromady však o stavu v nemocnici dlouhodobě vědí, navíc je na možná rizika a případné hromadné odchody členy hromady upozorňoval předseda dozorčí rady už ve čtvrtek bezprostředně po skončení zasedání dozorčí rady.

Karásek se zřejmě stále těší podpoře zřizovatele, což vyplývá i z vyjádření Příleské. „Jaký názor k tomu kraj má, se nechci vyjadřovat. Tato záležitost je podle mě v kompetenci ředitele nemocnice. Má za úkol zajistit personální stabilizaci nemocnice, stejně jako ostatní ředitelé,“ sdělila Právu.

„Neřeknu nic, to je věc dozorčí rady, valné hromady a představenstva. Pan hejtman si nepřeje, abych příliš hovořil,“ dodal Karásek.

Šéf odborů nemocnice Petr Vysloužil přiznává, že je přístupem valné hromady zklamaný. „Z kraje byly náznaky, že se v pondělí najde řešení. A rozhodnutí svým způsobem padlo. Valná hromada ředitele neodvolala. Kraj prostě nemá zájem řešit situaci v Uherskohradišťské nemocnici. To je jednoznačný výsledek. Zdravotní péče o obyvatele kraje je to poslední, co naše politiky zajímá,“ řekl odborář a dodal: „Z nemocnice odcházím. Ztratili jsme důvěru v management. Jak se zachovají ostatní lékaři, je jejich soukromé rozhodnutí.“

Setrvat nehodlají za nynější situace ani někteří primáři. Ty může následovat další vlna jejich podřízených.

„Kraj tímto způsobem hodil lékaře přes palubu a já jako krajský zastupitel a člen dozorčí rady nemocnice doufám, že nedojde k narušení zdravotní péče. Pan hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) a krajští radní velké koalice (ČSSD, ODS, KDU-ČSL) nesou přímou odpovědnost za to, co se nyní stane. Pokud v Hradišti dojde k masovému exodu lékařů, výrazným způsobem se zhorší péče. Za případné problémy, žaloby ze strany pacientů na nemocnici za špatně vykonané zákroky nese přímou odpovědnost koalice a pan hejtman,“ poznamenal poslanec Petr Gazdík (TOP 09 STAN).

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x