Hlavní host filmového semináře v Hradišti Peter Geyer se omluvil, v jednání je videochat s diváky

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Německý režisér Peter Geyer se kvůli pracovnímu vytížení nezúčastní květnového 13. Semináře archivního filmu v Uherském Hradišti mapujícího osobnosti režiséra Wernera Herzoga a herce Klause Kinskiho. Mediafaxu to potvrdil Jaromír Orel z pořádajících Městských kin Uherské Hradiště.

V pořadí 13. Seminář archivního filmu se v Uherském Hradišti uskuteční od čtvrtka 5. do neděle 8.května, pořadatelem jsou Městská kina Uherské Hradiště. Dramaturgie akce se ujali programová ředitelka Jana Bébarová a ředitel Městských kin Uherské Hradiště Josef Korvas.

Německý režisér a správce pozůstalosti Klause Kinskiho Peter Geyer měl jako hlavní host semináře mimo jiné uvést svůj snímek Ježíš Kristus Spasitel (Jesus Christus Erlöser, 2008), dokumentující kontroverzní výstup Klause Kinskiho v berlínské hale na počátku sedmdesátých let. „Díky náhlé pracovní vytíženosti byl však Peter Geyer nucen návštěvu Uherského Hradiště k naší velké lítosti na poslední chvíli zrušit. Současně ale poskytl pro naši akci rozsáhlý rozhovor, který bude divákům akce zprostředkován a stále také jednáme o možnosti uskutečnit s panem Geyerem videochat s možností diskuse s diváky po skončení jím režírovaného snímku,“ uvedl Orel.

Pořadatelé získali pro filmové příznivce rovněž exkluzivní videorozhovor s českým kameramanem Viktorem Růžičkou, který s Wernerem Herzogem spolupracoval při natáčení jeho posledního snímku s Klausem Kinskim Zelená kobra (Cobra Verde, 1987). „Interview bude uvedeno po skončení projekce výše jmenovaného filmu v sobotu 7. května,“ dodal Orel.

Součástí doprovodných akcí budou kromě výstavy plakátů ze sbírek Terryho ponožek a distribučních společností NFA a AČFK také výrazné a oceňované fotografie švýcarského tvůrce Beata Pressera, jenž skrze objektiv nezapomenutelně zachytil natáčení dvou Herzogových filmů s Klausem Kinskim, Fitzcarraldo (1982) a Zelená kobra. Hudební menu v kinoklubu Mír nabídne dva tematické hudební večery – německý a jihoamerický. Páteční večer 6. května bude patřit Neue Deutsche Welle Party a koncertu pražské alternativní skupiny The Ritchie Success, jejíž tvorba kombinuje industrial, rock, punk a trip hop.

Rozvrzané a rozskřípané psychedelické kytary doplňuje německá, bargeldovská deklamace Philippa Schenkera. Kapelu si v nedávné době jako předskokana na svých koncertech zvolily např. Tricky nebo Young Gods. V sobotu 7.květnavečer bude návštěvníky Míru bavit DJ Kanystr kombinací klasického DJingu s prolnutím samplingu a syntézy, obohaceného o jihoamerické motivy a zvuky pralesa.

V pátek odpoledne mohou zejména mimohradišťští návštěvníci využít komentovanou prohlídku památek Uherského Hradiště, kterou povede historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Formou zážitkového občerstvení pokračuje po slavnostním pátečním zahájení filmového semináře také oblíbená akce Chutě a vůně Slovácka, slovácký raut spojený s vernisáží fotografií a plakátů.

Další informace včetně kompletního programu akce lze najít na adrese: „http://www.archivniseminar.cz“>www.archivniseminar.cz

--> --> --> --> -->