Průvodce vyšel jako doplněk výstavy Pátrání po místě, která je na zlínském zámku k vidění až do srpna. Na výstavě pracovaly lektorky ve spolupráci s muzejními odborníky – archeology, etnografy, botaniky i geology.
„Tištěný průvodce místa, která představuje výstava Pátrání po místě, spojuje do stezky. Tu si návštěvník může sám projít a to, co viděl v muzeu, může konfrontovat s reálným stavem. Knížka ale funguje i samostatně. Ke každému z 16 zastavení jsou připojeny základní informace, několik zajímavostí i podněty pro aktivní zapojení při prozkoumávání daného stanoviště, to zejména proto, pokud se procházky zúčastní také děti,“ vysvětlila autorka brožury, muzejní pedagožka Pavlína Gutová.
S pomocí průvodce mohou zájemci vyhledat nejstarší strom zlínského parku, starý ovocný sad nad městem, vystopovat, kde stávala cihelna, anebo navštívit zaniklý hřbitov u Kudlovské přehrady, či místo nálezu opravdového pokladu pod Burešovem a další zajímavá místa.
Průvodce po městě Zlíně muzeum prodává za symbolickou pětikorunu a k dostání je v pokladně muzea ve zlínském zámku, v Obuvnickém muzeu, i na malenovickém hradě. „Dále ho zájemci seženou například v Informačním centru zlínské radnice nebo v knihkupectví Bux, tedy v bývalém knihkupectví Archa. Zde stojí průvodce o korunu více a jednáme ještě o dalších distribučních místech,“ upřesnila Hana Čubanová ze zlínského muzea.
Výstavu Pátrání po místě představí muzeum také v rámci oslav Dne Země ve čtvrtek na náměstí Míru. „Na našem stanovišti budeme mít připraveno několik aktivit pro děti i dospělé, všechny se budou tematicky odvíjet od výstavy. V prodeji zde bude i tištěný průvodce. Budeme však zejména k dispozici vyučujícím i vychovatelům, kteří na náměstí přijdou se svými žáky, zodpovíme jejich dotazy a podrobněji přiblížíme nabídku, kterou máme připravenou pro školy i mimoškolní zařízení. Rádi bychom jich totiž co nejvíc nalákali do muzea,“ dodala Gutová.