Vlčnov ožije tradiční folklorní slavností Jízda králů

VLČNOV - Ve Vlčnově na Slovácku vyvrcholí v neděli tradiční folklorní slavnost Jízda králů. Podle oficiálních internetových stránek obecního úřadu ve Vlčnově je připravena i varianta, že bude pršet.

Jízda králů odstartuje v neděli v 8.00 jarmarkem lidových výrobků v parku Na Vale a v kostele svatého Jakuba Staršího začne ve stejný čas slavnostní mše svatá za královskou družinu, děvčata ročníku 1993 a krále Jana Procházku.

Objížďka legrútů po vesnici a výjezd od domu rodičů krále v ulici 28. října je naplánován na 11.30 hodin. Družina projede ulicí J. Plesla do Hlucké ulice ke hřbitovu, kde se otočí a pojede zpět přes křižovatku nahoru ulicí T. G. Masaryka na seřadiště průvodu ke kapličce nad Sokolovnou. Jízda králů pojede v čele účastníků krojovaného průvodu na křižovatku. Družina s králem pak odbočí směrem na Uherský Brod a dále bude pokračovat ulicí Rybáře, Tyršovou a T. G. Masaryka zpět k pódiu na návsi.

Při celodenní nepřízni počasí budou pořady z pódia na návsi přesunuty do velkého sálu Klubu sporu a kultury. Objížďka legrútů po vesnici by se v případě deště konala ihned, jakmile by se počasí umoudřilo. „Pokud bude hrozit další déšť, tak bude objížďka ve zkrácené verzi. To znamená, že jezdci vyjedou od krále do ulice Vinohradské, pokračují do Brodské ulice a přes křižovatku nahoru ulicí T. G. Masaryka k seřadišti průvodu ke kapličce nad Sokolovnou. Poté v čele průvodu opět dolů k pódiu na návsi. Podle aktuální situace rozhodnou společně pořadatelé jízdy králů a legrúti s královskou rodinou, kudy a jak dále. Když bude nepřízeň počasí stálá, rozhodnutí zda vyjet či nevyjet je na královské rodině, legrútech a popřípadě na organizačním výboru Jízdy králů,“ uvedla za organizátory Zdeňka Brandysová. Krojovaný průvod vyjde také jen v případě, že nebude pršet. Pokud by nepřízeň počasí byla dlouhodobá, průvod se ruší.

Tradice Jízdy králů ve Vlčnově se dá počítat na staletí. Původně se konala o svatodušním pondělí. Od roku 1953 se přesunuly oslavy na neděli. Od roku 1964 se pohyblivý termín svatodušních nedělí změnil, a obec oslavy začala pořádat vždy poslední květnovou neděli. Od roku 1977 se navíc původně jednodenní oslavy rozšířily kvůli zájmu lidí na tři dny.