Školka s názvem Qočna pojme 24 dětí, další kapacitu pak nabízí hlídací koutek Koala. V rámci celé České republiky jde o v pořadí druhé podobné zařízení, první vzniklo před několika lety na ČVUT v Praze. Hlídání dětí zajišťuje také Vysoká škola ekonomická v Praze, pouze ale v rámci hlídacího koutku, nikoliv školky. O zřízení podobné univerzitní školky ale uvažují i na dalších vysokých školách, například v Olomouci.
„Potřeba vzniku podobného zařízení je velká. Máme řadu mladých učitelů, kteří ztrácejí kontakt se školou jen kvůli odchodu na mateřskou a tím, že nemají kde umístit své dítě. Zařízení ale mohou využívat také studentky, i když zaměstnanci budou mít v pořadníku přednost,“ podotkla děkanka Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati Anežka Lengálová.
Školka vznikla přestavbou původního studentského hudebního klubu a škola za přebudování zaplatila asi 10 milionů korun, z evropských fondů pak škola na projekt získala ještě dalších téměř šest milionů korun. Evropské peníze poslouží především na platy pracovníků školky.
„V rámci evropských fondů potrvá projekt do roku 2013, školka bude ale fungovat i poté,“ doplnila Lengálová. Do konce termínu projektu budou rodiče za umístění potomka do univerzitní školky platit jen stravné ve výši kolem 1200 korun měsíčně, teprve pak budou ke stravnému hradit i školné. „Ve školce zatím není vybudována kuchyň, takže jídlo si necháme vozit, a to z Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie. I proto je cena za stravné vyšší než v běžných školkách. Hodláme to ale řešit a najít takový způsob, aby rodiče po konci termínu projektu platili i se školným podobně vysokou částku jako v jiných školkách. Je možné, že nám jídlo budou vařit v univerzitní menze, přicházejí v úvahu ale i jiná řešení,“ podotkl prorektor pro sociální záležitosti univerzity David Tuček.
Školka však neposlouží jen rodičům a jejich dětem, ale i samotným studentům. „Studentky oboru Učitelství pro mateřské školy budou moci ve školce absolvovat povinnou praxi, posluchači dalších oborů fakulty se pak budou podílet na aktivitách, jako je výuka angličtiny nebo kurz základů první pomoci. Ve školce bude fungovat také kroužek logopedie nebo výtvarné výchovy,“ dodala Lengálová.
Univerzitní školka bude v provozu od 7 do 17 hodin.
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax foto a audio s vyjádřením děkanka Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati Anežka Lengálová)