Zlínský magistrát vybral vítěze architektonických soutěží na úpravu centra

ZLÍN - Město Zlín už zná vítěze architektonických soutěží na projekty, které mají přispět ke zlepšení vzhledu centra města, Gahurova prospektu - předprostoru Kulturního a Univerzitního centra, podchodu na náměstí Práce a Parku Komenského. Agentuře Mediafax to ve středu uvedl mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Hodnotící komise zasedaly po tři dny.

Gahurův prospekt by se měl revitalizovat podle návrhu, který zaslali Jitka Ressová, Hana Maršíková, Jan Pavézka ze Zlína ve spolupráci s Martinem Veleckým. Odborná komise celkem vybírala z 24 návrhů.

Soutěž o rekonstrukci podchodu na náměstí Práce vyhrál návrh architekta Pavla Chládka ze Zlína, jenž spolupracoval s Jaroslavem Hoškem. V případě tohoto prostoru se sešlo 23 návrhů.

Nejméně návrhů, celkem 13, se sešlo v případě revitalizace Parku Komenského. Vybrán byl nakonec návrh autorů Václava Babky z Brna, Pavla Mudříka ze Zlína a Lucie Radilové a Zdeňka Sendlera, kteří pocházejí z Brna. Spoluautory byli Eva Šopíková, Marian Lanc a Michaela Čechová.

Návrhy posuzovaly tři odborné poroty, ke každému prostoru byla jmenována jedna. Složené byly ze čtyř architektů a tří zástupců radnice. Přizváni s hlasem poradním byli také odborní znalci. „Chtěli jsme, aby kvalitu návrhů posuzovali především odborníci, proto měli v komisích větší zastoupení než lidé z magistrátu,“ vysvětlila 1. náměstkyně primátora Eva Štauderová (M.O.R.), která se třídenního jednání odborných komisí také účastnila.

Členové odborných komisí posuzovali anonymní návrhy. Kdo jsou jejich autory, se dozvěděli až po vyhlášení výsledků. „Což znamená, že komise nemohly být ovlivněné jmény, posuzovaly pouze kvalitu návrhů. Šlo o velmi čistý způsob výběru a o to nám šlo,“ řekla Štauderová.

V soutěžích se výrazně prosadily návrhy zaslané zlínskými autory, kteří velmi dobře znají problematiku prostorů, které budou revitalizovány. „Vítězný návrh úprav předprostoru Kulturního a Univerzitního centra respektuje Gahurův prospekt, revitalizace Parku Komenského zase umožní oživit přilehlou Školní ulici a více zpřístupnit budovu krajské knihovny. V případě podchodu bylo dáno jednoznačné doporučení k vítěznému návrhu i od autora současného podchodu architekta Ladislava Pastrnka, který byl přizván jako odborný znalec,“ dodala náměstkyně primátora.

Samotné práce na obnově prostor v centru Zlína by mohly začít na počátku příštího roku. Na pokrytí nákladů město využije financí z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava, ze kterého může čerpat až do poloviny roku 2013 celkem 120 milionů korun. Ještě před zahájením prací bude veřejnost seznámena se všemi zaslanými návrhy do soutěží.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x