Barokní hřbitov ve Střílkách považují odborníci za perlu architektury, a to nejen pro jeho originální architekturu, ale i sochařskou výzdobu a stavitelské pojetí. Jak agentuře Mediafax řekl Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, hřbitov nechal v 18. století postavit jako rodové pohřebiště hrabě Antonín Amand Petřvaldský. „Hřbitov velmi připomíná Braunův Kuks ve východních Čechách a dá se říct, že je to takový malý Kuks východní Moravy,“ podotkl Urbanovský.
Zdi hřbitova zdobí série barokních soch, které znázorňují lidské ctnosti a neřesti. Celkem je na hřbitově umístěno 12 malých figurálních soch, čtyři amfory, čtyři kamenné vázy a celý hřbitov pak střeží tři sochy andělů v nadživotní velikosti. Jeden z andělů je inspirován Michelangelovou freskou Davida. „V roce 2001 neznámí zloději ukradli ze hřbitova desítku originálních soch. Několik z nich se už na místo vrátilo, ale pouze v kopiích. Originály se zatím najít nepodařilo,“ podotkla správkyně hřbitova Hana Machová.
V roce 1997 získala hřbitov do svého majetku obec Střílky a o rok později začala postupná rekonstrukce hřbitova, který byl loni prohlášen za národní kulturní památku. „Na rekonstrukci památky se už proinvestovalo kolem 20 milionů korun a dalších asi 10 milionů by bylo ještě potřeba,“ doplnil Urbanovský.
Podle správkyně hřbitova čeká opravu ještě kaple a plánuje se také otevření druhé krypty, do které byli v minulosti pohřbeni významní obyvatelé obce. Zatím je přístupná velká krypta pod kaplí, kde lidé mohou vidět tři rakve i s ostatky předposledních majitelů stříleckého panství, Anny Kuenburk zvané Rezavá Anna, jejího muže a dcery. Rezavá Anna podle dobových pramenů měla obrovskou vášeň pro hazardní hry a prohrála kvůli tomu několik desítek soch, které zdobily kapli. Sochy skončily na zámku v Miloticích.
Hřbitov je otevřený denně od května do září od 8 do 18 hodin.
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax foto a audio s vyjádřením Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy)