Konerenci pořádá Společnost krizové připravenosti zdravotnictví ČLS JEP a jedná se o 14. ročník. Akce se zúčastní téměř stovka odborníků – pracovníků útvarů krizového managementu nemocnic, krizových manažerů krajských hygienických stanic i zdravotních záchranných služeb a dalších pracovníků z oblasti krizového řízení a managementu na krajské i národní úrovni a to nejen v České, ale i Slovenské republice. Hlavním cílem odborné konference je výměna zkušeností a poznatků. „Snahou vědeckého výboru konference je podpora těch aktivit, které vedou k rozvoji krizové připravenosti ve zdravotnictví,“ doplnila Havlíková.
Hlavním tématem letošního ročníku konference je Krizová připravenost – teorie a praxe. Po deseti letech platnosti krizových zákonů bylo záměrem konference ohlédnout se zpátky a zjistit, čeho se podařilo dosáhnout z dříve stanovených cílů a výstupů předchozích ročníků konference. „Protože podobnou revizi své činnosti provedly i ústřední orgány, dočkali jsme se počátkem letošního roku několika nových právních předpisů, které pozmění dosavadní přístup k problematice krizové připravenosti. Jejich aplikaci do praxe je však předčasné hodnotit, proto se konference v tomto ohledu stává pouze prostředím k vzájemné diskusi a vyjasňování stanovisek,“ poznamenala Havlíková.
Mezi významnými hosty konference jsou hlavní hygienik ČR Michael Vít, ředitelka Kanceláře WHO v Praze Alena Šteflová, ředitel Ústředního vojenského zdravotního ústavu Praha František Bílek, zástupci Centra biologické ochrany v Těchoníně, ředitel Vojenského ústavu hygieny a epidemiologie MO SR Ivan Šavrda, zástupci Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany, Státního ústavu radiační ochrany a Ústavu jaderného výzkumu Řež.
Novinkou letošního roku je zařazení samostatného workshopu na téma Zdravotnická připravenost na radiační mimořádné události, který je především reakcí na situaci v Japonsku a následné diskuse odborníků po celém světě na téma bezpečnosti jaderných elektráren. V rámci tohoto workshopu vystoupí také dva zahraniční hosté. Evgen Ryzhikov jako přímý účastník záchranných operací v černobylské jaderné elektrárně před 25 lety a Donald DeMeo s příspěvkem o nové generaci protiradiačních prostředků na ochranu osob, které byly nasazeny také pro záchranáře a pracovníky v jaderné elektrárně Fukušima, katastroficky postižené nedávným zemětřesením a následným poškozením přílivovou vlnou.