Výstava Šangri-la lámala na Slovensku rekordy, ve Zlíně je návštěvnost slabá

ZLÍN - Unikátní výstava Šangri-la, která je k vidění na zlínském zámku, zatím eviduje poměrně malou návštěvnost. Agentuře Mediafax to sdělil organizátor výstavy, cestovatel Rudolf Švaříček.

Výstava byla ve Zlíně zahájena v dubnu, předtím byla umístěna v Bratislavě a Brně. Zatímco první týden od zveřejnění ojedinělé expozice mapující úpatí himalájských hor byla návštěvnost podobně úspěšná jako v obou předchozích městech, později návštěvnost výrazně poklesla. „Návštěvnost je doslova kritická. Domnívám se, že je to malou propagací a že o výstavě v podstatě stále málo lidí vůbec ví. Na Slovensku jsme přitom zaznamenali návštěvnický rekord, kdy expozici vidělo asi 77 tisíc návštěvníků,“ podotkl Švaříček.

Výstavu tvoří fotografie i stovky originálních exponátů dovezených z Tibetu, Nepálu, Bhúánu a Indie. „Expozice je vhodná pro všechny věkové skupiny, protože její koncepce myslí jak na dospělé, tak i na děti,“ poznamenal Švaříček.

Zlín získal výstavu i díky přátelství Švaříčka s cestovatelskou legendou Miroslavem Zikmundem, který si ji prohlédl už v Bratislavě ve společnosti dalajlámy. „Výstava je opravdu nádherná, jedinečná. S Jiřím Hanzelkou jsme poznali některé země pod Himalájem před půlstoletím. Třeba v Nepálu byli tehdy běloši úplnou raritou, a na výstavě na mě atmosféra tohoto světa opět dýchla. Obdivuji, kolik předmětů dokázal Ruda Švaříček přivést, vím, jaké s tím měl těžkosti. Je po Emilu Holubovi cestovatelem, který dokázal přivést k nám nejvíce historicky cenných materiálů,“ konstatoval Zikmund.

Právě cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi je věnován jeden z bonusů výstavy, legendární výpravy této dvojice jsou tématem samostatné expozice. Dalším je projekt Koruna planety – výstupy na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Součástí výstavy je také řada doprovodných akcí. Tou nejbližší bude vystoupení indického soubor Spandan, který přiveze 27 atraktivních tanečnic a exotických hudebníků. K vidění budou 21. června od 19 hodin v Městském divadle. Na jevišti zlínského divadla se představí soubory Spandan, Baishnav Tantra a Amaya. Nabídnou jedinečnou možnost poznat zblízka vzdálený folklor, aniž by diváci museli odlétat ze Zlína.

Indický soubor Spandan (v překladu název znamená Tlukot srdce) přijede z města Ahmedabad v západní části Indie. Byl založen v roce 1989 a věnuje se bohatství folkloru a lidového umění Indie. Soubor se zaměřuje na lidové tance a hudbu oblasti Gujarat, ale v repertoáru má i tance dalších indických států (Rajasthan, Punjab, Maharastra a další). Tanečníky doprovází muzikanti hrající na tradiční indické nástroje dholak, tabla, dhol, duff, harmonium, kanjari a podobně.

Vystoupení Spandanu doplní další dva soubory. Baishnav Tantra je hudebně – pěvecké uskupení umělců z Indie, Bangladéše a Afriky v čele s charismatickou zpěvačkou a výtvarnicí Papiou Ghoshal z Kalkaty. Pastvu pro oči pak slibuje odvážná břišní tanečnice vystupující pod názvem Amaya, která nabídne orientální tance, včetně tance s křídly Issis. Amaya je jedinou českou tanečnicí v komponovaném programu.

Zasvěcením do patřičných souvislostí pak pořad doplní promítání o Indii, hinduismu, buddhismu, animismu, šamanismu a Jeho Svatosti dalajlamovi s cestovatelem Rudolfem Švaříčkem.