Hokejový klub ve Zlíně musí šetřit kvůli několikamilionové ztrátě

ZLÍN - Hokejový klub a jeho úsporná opatření byla jedním z hlavních témat úterní tiskové konference zlínské radnice. Jak řekl agentuře Mediafax mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák, ztrátové hospodaření klubu je v řádu milionů korun.

Hospodaření hokejového klubu PSG Zlín, ve kterém má významný majetkový podíl město, končilo podle vedení města v minulých čtyřech sezonách vždy ve ztrátě. Na její uhrazení byl mimo jiné používán kapitálový vklad, který Zlín do klubu vložil a za který v něm získal obchodní podíl 49 procent.

Jak klub hospodařil v předchozích letech, odkrylo současné vedení klubu až po výměně jednatele a generálního manažera. „Ukázalo se například, že ztráty se po skončené sezoně pohybovaly v rozmezí od tří do více než šesti milionů korun. Naším klíčovým úkolem je ekonomiku vylepšit,“ oznámil primátor města a zároveň prezident PSG Zlín Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).

Současné vedení klubu odmítá tvrzení někdejšího šéfa klubu Martina Janečky (ČSSD), že je zodpovědné za ztrátu ve výši téměř šesti a půl milionu korun v sezoně 2010/2011. „Každý, kdo se pohybuje kolem sportu, ví, že finance se zajišťují z rozhodující části ještě před sezonou. A toto období, tedy loňské jaro a léto, spadá do doby, kdy klubu vládl Martin Janečka,“ konstatoval Adámek, podle kterého není vypovídající tvrzení někdejšího prezidenta klubu, že k 31. září 2010 bylo klubové hospodaření v plusu. „Byl začátek sezony, takže je logické, že hokej měl na účtu peníze. Jenže hospodářský výsledek se nedělá pár týdnů po startu extraligy, ale na jejím konci. A tam už měl klub ztrátu, stejně jako jí měl na konci předcházejících sezon,“ uvedl primátor.

Dalším důkazem velmi špatného hospodaření za předchozího vedení je podle Adámka klesající výše kapitálového vkladu města Zlína do klubu. Původní vklad, za který si město pořídilo majetkový podíl v klubu, byl 36 milionů korun. „V současné době je hodnota podílu města už pouze čtyři miliony korun. Rozdíl ve výši 32 milionů korun byl postupně použitý ke krytí ztráty,“ upřesnil primátor.

Aby se vyrovnaly ztráty z minulé sezony, odsouhlasili zastupitelé města na svém posledním zasedání bezúročnou půjčku ve výši pěti milionů korun. „I díky této částce se klub dostane do slušné finanční kondice. Klub jsme ale upozornili na to, že jde o výjimečný krok. V žádném případě tedy nenavyšujeme příspěvek města, šlo o jednorázové rozhodnutí, které mělo pomoci uhradit ztrátu,“ podotkl primátor.

Město Zlín posílá hokejovému klubu ročně částku asi 22 milionů korun. Tato podpora bude ve stejné výši až do roku 2013, a to kvůli dlouhodobě uzavřeným smlouvám, například s hráči. Po tomto termínu hodlá město nastavit financování hokeje výrazně jinak. Hlavní tíhu naplňování rozpočtu by měli převzít sponzoři. „Zlínský hokej musíme dostat do standardního modelu, podle kterého fungují kluby i v jiných městech České republiky. Ten model vypadá tak, že město vlastní stadion, stará se o jeho údržbu a podporuje mládežnický hokej, krasobruslení, případně sledge hokej. Ve Zlíně tomu bylo přesně naopak,“ sdělil Aleš Dufek (TOP 09/STAN), 2. náměstek primátora a člen hokejového prezídia.

Hokejový klub v současné době přešel na úsporný režim. Náklady na provoz snížil o asi 10 milionů korun ve srovnání s předchozím rozpočtem. „Například na základních mzdách hráčů ušetříme asi čtyři miliony korun. Hokejisté po dohodě podepisovali nižší smlouvy, než původně měli nebo jim zaručovaly opce,“ dodal Adámek.