Rozhovor s Dušanem Sitkem

Do Prahy za Maryšou Petrou Hřebíčkovou se rozhodl odejít její divadelní otec Lízal, vynikající herec a dlouholetý člen uměleckého souboru Městského divadla Zlín Dušan Sitek. Ze Zlína odchází ve svých pětapadesáti letech po necelých pětadvaceti letech v angažmá a se 139 rolemi za sebou. Na zlínské scéně skončí s letošní sezonou. Jeho novým působištěm bude Divadlo pod Palmovkou v Praze. Zlínští diváci mohou rodáka z Nového Bohumína vídat ještě v několika inscenacích, které zůstávají na repertoáru Městského divadla Zlín.

Mezi nejvýraznější role Dušana Sitka v Městském divadle Zlín za poslední roky patří Edgar v Tanci smrti (2001), Jack v Tanci na konci léta (2004), Tovje v Šumařovi na střeše (2004), Pelops ve Smrti Hippodamie (2006), Stavitel Alquist v R.U.R. (2006), Král Lear ve stejnojmenné inscenaci (2007), Lízal v Maryši (2008), Merlin ve stejnojmenné inscenaci (2009) a Serebrjakov ve Strýčkovi Váňovi (2010).

Dušan Sitek doposud vyhrál třikrát diváckou anketu Aplaus – v roce 2005 za roli Tovjeho v Šumaři na střeše, v roce 2006 za roli Pelopa v melodramu Smrt Hippodamie a v roce 2008 za roli Lízala v Maryši. Třikrát byl také nominován na Cenu Alfréda Radoka (2001, 2004 a 2007) a v roce 2008 i na Cenu Thálie.

Jako člen uměleckého souboru Městského divadla Zlín se se zlínskými diváky Dušan Sitek oficiálně rozloučí na tradičním závěrečném vystoupení zlínského divadla na náměstí Míru ve Zlíně 29. června od 20 hodin v muzikálové show Zlatá šedesátá, kterou připravil s kolegy na jubilejní XX. Ples v divadle.

Co si slibuje Dušan Sitek od nového pražského angažmá? Těší se do metropole? A nebudou mu chybět zlínští kolegové i ochotníci ve Hvozdné?

Datum a čas konání rozhovoru: 1.06.2010 13:00

Jana z Příluka
Otázka: Proboha,proč? Kdo mi zůstane v divadle“za mužskou ikonu“ a na Obecinách za podkávajíc podmračenýho skorosúseda? Věřím,že se vrátíte. Po 55-ti letech se těžko přesazují kořeny, ačkoliv…….pokud jsou za tím jiné věci ,budiž, ačkoliv je mi líto. Zažila jsem Hradiláka, Třísku a další naše skvosty (dokonce i seriálového Mejzlíka, Kubečku atd.-raději nebudu vzpomínat)-jenom, prosím neskončete v seriálech či reklamě ! Přeje Jana z Příluka.
Odpověd: Dobrý den, Jano z Příluka. Proboha, proto! Pokud jsem se vám zdal někdy „podmračený“, tak věřte, že jsem si nejspíše opakoval texty nějaké hry. Ve Zlíně jsem kořeny zapoštěl „jen“ 25 let a myslím, že nastal čas k přesazení. Jestli se ty nově zapuštěné kořeny v Praze ujmou, to už je jen otázka času. Osobně nic nemám proti účinkování v seriálech – je jich spousta výborných, a i v reklamách vystupuje spousta skvělých herců. Ale nebojte se, v seriálech ani v reklamách neskončím, doufám, že budu mít dost práce na jevišti Divadla pod Palmovkou.

Jarda Suchánek
Otázka: Pane Sitek, cítíte v sobě s novým angažmá i nový příliv elánu a energie? Jste výborný herec s osobitým hlasem a projevem. Budete nám ve Zlíně chybět. Praha se má na co těšit. Děkuji Vám za krásná představení.
Odpověd: Dobrý den, Jardo. Je o mně známo, že jsem workoholik a mám tudíž energie na rozdávání. Těším se na změnu a to je asi to hlavní. Možná i díky tomu hlasu a projevu jsem tuto nabídku přijal a byl bych sám proti sobě, kdybych ji nepřijal. Jsem rád, že se vám představení zlínského divadla líbí a já jsem měl a budu mít vždycky rád vás – zlínské diváky.

Jana Štecová
Otázka: Dobrý den, pane Sitek, zaujal mě Váš názor z včerejšího on-line rozhovoru, kde vyjadřujete pochyby o hře Armagedon na grbu. Viděla jsem to už 3 x a opravdu se mi to líbí. Ikdyž je to těžká hra, rozhodně bych to nepřirovnávala k Merlinovi. Ten mi přišel opravdu hodně „nečitelný“, ale v Armagedonu se orientuju celkem dobře, možná proto, že jsem to viděla vícekrát. Myslím, že je to velice dobře udělaná hra, která má hlubokou myšlenku.
Odpověd: Dobrý den, Jano. I mně se Armagedon na Hrbu líbí a myslím si, že je to skvělé představení. Mám rád poetiku Dodo Gombára a zejména oceňuji jewho práci s herci. Mnohé kolegy jsem ani nepoznával. Přesto, že se jedná o nádherné představení, se obávám, že osloví jen nepatrnou část publika. Vás oslovilo, oslovilo i mne. Třeba nás bude víc a sejdeme se opět na Armagedonu.

Otrus
Otázka: Jako návštěvníkovi zlínského divadla je mi líto,že odcházíte,ale už jste své důvody v tisku uvedl.Ptám se na následující :měl jste nějakou filmovou roli nebo tím,že budete hrát v Praze se pravděpodobnost zvýší ? Stál byste o takovu roli ? Děkuji.
Odpověd: Dobrý den, něco málo jsem natočil (Hanele, Četnické humoresky, Trofej…) za pár dnů budu natáčet v brněnské televizi epizodu Poslání, kde si zahraju pod vedením Vladimíra Michálka postavu Primáře. Faktem je, že díky vzdálenosti mezi Zlínem a Prahou jsem přišel o krásné příležitosti (např. Hlídač č. 47 Filipa Renče). Nepočítám s tím, že mi denně budou telefonovat produkce ale věřím, že nějaká příležitost přijde. Držte mi pěsti.

marie
Otázka: Dobrý den, vaše dcera studuje herectví, neplánujete nazkoušet nějaké představení spolu? A ať se Vám v Praze daří.
Odpověd: Dobrý den, Marie, dcera Kristina studovala v Praze dva roky vyšší odbornou hereckou školu a nyní je v prvním ročníku na DAMU. Spolu jsme si zahráli s ochotníky ve Hvozdné, ale jako hrdý otec bych se rád postavil po boku své dcery i na profesionálním jevišti. Musím začít pročítat texty divadelních her a snad na něco natrefím. A třeba něco i napíšu sám. Hlavně ať už přestane pršet!

karel
Otázka: Rád jsem chodil na Plesy v divadle a těšil jsem se na programy, které byly super. Kdo to nyní po vás převezme?
Odpověd: Dobrý den, Karle, letošní Ples v divadle byl jubilejní XX., ale určitě nebyl poslední. Programy jsem dělal rád a těšilo mě, že se hlásil téměř celý soubor, aby v programu účinkoval. Výsledek našeho snažení můžete ještě jednou shlédnout na náměstí 29. června ve 20.00, kde Zlatá šedesátá uvedeme jako poděkování našim věrným divákům a třeba i těm, kteří si cestu do divadla teprve najdou. Určitě se najde někdo, kdo hlavní plesový program dá dohromady. Třeba… ,ale nebudu jmenoval, abych ho nenaštval.

Dagmara
Otázka: Dobrý den, co pro Vás znamená Zlín?
Odpověd: Dobrý den, Dagmaro. Park ve městě, nebo město v parku, jak chcete. Tu architekturu z tisíce cihel bude mít pořád před očima. Vyrostly tady naše dvě dcery, zahrál jsem si spoustu nádherných rolí a potkal jsem hodně skvělých lidí. Ta moravská upřímnost a živočišnost mi budou chybět. Zlín bude v mém žebříčku hodně vysoko a vždycky se tady rád podívám.

Monika
Otázka: Dobrý den pane Sitku, asi se Vás na to ptá skoro každý, ale bude se Vám ze Zlína odcházet těžko?
Odpověd: Každý odchod je, Moniko, těžký. Ať už se jedná o milovaného člověka, nebo osobu mi blízkou. Vím, že tady zanechávám hodně skvělých kolegů, ale protože každý je nahraditelný, tak se ten můj odchod brzy zacelí.

otrus
Otázka: Dobrý den
Odpověd: Dobrý den. A víc nic? Tak ať se vám daří.

Karel Mareš
Otázka: Zdravím Vás pane Sitku a chci se zeptat na to, jaký je váš denní režim? A podotázka, vydržíte oslavovat úspěšnou premiéru až do svítání? Přeji Vám ať vás Praha přijme.
Odpověd: Dobrý den, Karle. Denní režim je daný tím, že máme psa, tudíž vstávám v 6.00 spolu s manželkou a jdu na ranní procházku. Jako první z kolegů přicházím do divadla a dávám si kávu. Od 9.00 probíhá zkouška, během pauzy si stihnu dár polévku v klubu a někdy do sebe naláduju celý oběd. Po zkoušce domů a hned se psem, který již čeká u dvěří. Pak do obchodu, vymyslet něco k večeři. Zapnu konvici na kávu a čekám, až manželka přijde z práce. No, a pak mám buď další zkoušku, nebo představení. Pak na jedno dvě pivka do klubu a rychle domů, protože mě čeká noční procházka se psem. Nic moc, že? Když jsem byl mladší, tak jsem těch popremiérových večírků zažil hodně a bylo to nejen do svítání. Dnes už jsem trochu opatrnější a nepřeháním to. Díky za přání, snad mě přijmou.

Petra
Otázka: Dobrý den, můžete mi odpovědět na otázku, jaký je pan Gombár jako režisér a jako člověk a totéž říct o panu Veselém? Co říkáte na různé diskuse, kde se neustále řeší špatný charakter pana Veselého? Je to pravda? Jaký ve skutečnosti je?
Odpověd: Dobrý den, Petro. Proč mi to děláte? Copak já můžu hodnotit charakter druhých lidí? Můžu vám říct, že Dodo Gombár je skvělý režisér, který mi dal nádherné herecké příležitosti a bylo pro mne ctí v jeho inscenacích hrát. U Petra Veselého jsem toho tolik zase nenahrál. Každý z nich je naprosto jiný režisér a myslím, že je to správné, protože i každá jejich inscenace je jiná. A diskuse nečtěte a nebo je tak moc neprožívejte. Když budou „diskutující! chtít, tak napíšou i o vás a o mně, že máme špatný charakter. Neodcházím ze zlínského divadla proto, že odešel Dodo Gombár. Neodcházím ani proto, že nastoupil Petr Veselý. Včera jsem se rozloučil se stávajícím ředitelem Antonínem Sobkem a ani on není důvodem mého odchodu. S nastupující ředitelem Petrem Michálkem jsme si rovněž včera řekli „ahoj“. Jdu pryč, protože chci a protože mne chtějí. To je pravda.

Jana Štecová
Otázka: Dobrý den, pane Sitek, jsem ráda, že máme na Armagedon stejný názor, přeju Vám, ať se Vám v Praze líbí a doufám, že se vrátíte do Zlína aspoň jako Lízal v Maryši. Myslím, že budete Zlínu hodně chybět, snad se někdy ještě uvidíme v Divadélku v klubu po představení. Takže ukažte Pražákům, co je to pravé umění a ZLOMTE VAZ!!!
Odpověd: Ještě jednou dobrý den, Jano. Vrátím se nejen jako Lízal, ale budu dohrávat i Strýčka Váňu a Kdo je tady ředitel. Někdy na jeře se snad vrátím i do klubového představení Madam Piaf. Takže si mě ještě užijete. Čert vás vem! (To jen odpovídám na ZLOMTE VAZ!!!)
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x