Správu městských bytů bude mít na starosti nově vzniklé Oddělení bytové správy, které spadá pod Odbor ekonomiky a majetku. Pracovat v něm bude celkem devět zaměstnanců, doposud se o byty staralo 13 zaměstnanců.Na převzetí všech bytů a dalších nemovitostí, které má v svém vlastnictví, se město začalo připravovat už v květnu, kdy o této organizační změně rozhodla rada. To, že se město začne samo starat o byty ve svém vlastnictví, přinese nájemníkům celou řadu pozitivních změn, dojde především ke zkvalitnění služeb. „Naším cílem je mimo jiné dosáhnout zkrácení lhůt při vyřizování požadavků občanů, které se týkají bytového fondu města Zlína,“ vysvětlil Dufek, který je zodpovědný za oblast správy majetku.
Nové Oddělení bytové správy bude sídlit v ulici Zarámí, v budově magistrátu, na nájemném tak město ročně ušetří asi 400 tisíc korun. „Díky úsporám za nájem, ale i třeba platy zaměstnanců a podobně ušetří město ročně částku nejméně v řádu několika set tisíc korun, odhaduji spíše úsporu tak kolem tří milionů ročně,“ doplnil Dufek.
Převzetí bytů, nebytových prostor a garáží, které má ve svém vlastnictví, městu umožní efektivněji vymáhat také nedoplatky na nájemném a dalších službách. Celkový dluh v současné době dosahuje částky přibližně 26 milionů korun. „Správě domů se nedařilo tyto pohledávky vymáhat tak, jak bychom si představovali. Třeba některé jsou staré řadu let, a to i třeba 10 roků,“ dodal náměstek primátora Ondřej Běták.
Správa domů Zlín se bude od 1. listopadu výhradně věnovat péči o bytové domy v soukromých rukou, s jejichž majiteli má navázanou spolupráci. „V tomto směru se velmi osvědčila a je dobře, že bude v této práci pokračovat,“ uzavřel Dufek.
Praxe, kdy se radnice starají o byty ve svém majetku prostřednictvím svých odborů, je využívaná i v jiných městech České republiky, například v Karlových Varech, Opavě nebo Brně.
V souvislosti s městskými byty chystá město ještě jednu novinku, a to spojenou s pořadníkem. Podle Bětáka se totiž čím dál častěji stává, že lidé na předních místech pořadníků opakovaně odmítají městem nabízený byt a neustále tak spekulují. „Zatím město nemůže udělat nic jiného, než byt nabídnout dalšímu v pořadí a jakmile se uvolní jiný byt, opět ho nejprve nabídneme tomu, kdo je v čele pořadníku a kdo už v minulosti třeba několik bytů odmítl s vidinou toho, že mu jednou nabídneme byt třeba větší nebo na jiné adrese. V tom vidíme obrovské mezery,“ poznamenal Běták. Nově by měl být člověk, který jednou bez závažných důvodů jako je nemoc či dlouhodobý pobyt v zahraničí odmítne nabízený byt, ihned vyřazen z pořadníku čekatelů na městský byt.