Doplněno: U parkurového závodiště ve Skašticích hoří seník a stoh, škoda přesáhne 14 milionů korun

SKAŠTICE - (Zprávu jsme aktualizovali v 6. odstavci o výši škody a v 9. odstavci o stanovisko policie)

Osm jednotek hasičů bojuje s ohněm, který v sobotu zachvátil stoh a seník v bezprostřední blízkosti parkurového závodiště ve Skašticích na Kroměřížsku. Mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček agentuře Mediafax řekl, že velitel zásahu požádal dispečink o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu.

„Požár zachvátil velký zastřešený seník se zásobou slámy i sena a po chvíli se rozšířil také na velký stoh vedle haly,“ řekl Mediafaxu Mitáček. Velitel zásahu nechal povolat další posily a postupně organizoval požární útoky k lokalizaci požáru. „Během zásahu se hasiči snažili dostat ze seníku tlakové lahve s plynem, které tam majitelé skladují,“ řekl Mitáček.

Oheň hasí jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami, kterou postupně posílily sbory dobrovolných hasičů z Kroměříže, Chropyně, Břestu, Hulína, Zářičí, Holešova a Bílan. „Ze Zlína na místo vyjel velicí důstojník směny,“ řekl mluvčí.

Silný vítr podporoval běhemcelé soboty hoření, které se nedařílo rychleji uhasit. „Silný kouř se žene do okolí a hasiči musí na řadě míst stále zasahovat v dýchacích přístrojích,“ řekl Mitáček.

Požár vypukl v těsné blízkosti parkurového závodiště, kde se konaly závody pro veřejnost. „Vzhledem k šíření nebezpečného kouře rozhodl velitel zásahu o ukončení závodů, všichni lidé museli odejít,“ řekl Mitáček. Dodal, že požár se proto až dosud obešel bez zranění lidí i koní.

Hasiči zjistili, že oheň zasáhl asi 30 tun navezené slámy a sena. „Samotná hala je značně poškozena, a to plášť i konstrukce. Uvnitř jsou stroje na výrobu pelet a stroje poháněné plynem. Hasiči tlakové nádoby soustavně chladí a snaží se nadále zabránit případnému výbuchu. Odhadovaná škoda může být vyšší než čtrnáct milionů korun,“ konstatoval Mitáček.

Kolem poledne ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru, ten se tedy dál nešíří. „Nadále pokračujeme v intenzivním hašení, které odhadujeme na celou sobotu,“ řekl Mitáček. Dodal, že některá hořící místa v hale jsou pro hasiče stále nedostupná. Záchranáři jsou proto připraveni na dlouhotrvající zásah.

K ohni dorazily odpoledne také těžké pracovní nakladače, které pomáhají záchranářům rozvážet hromady zničené a prohořívající slámy.

Kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová v podvečer agentuře Mediafax řekla, že kriminalisté vyšetřují požár kvůli podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Zjišťujeme, zda požár někdo založil úmyslně nebo vznikl z nedbalosti. V neděli i v pondělí na místo znovu vyrazí kriminalisté,“ řekla mluvčí. Specialisté místo požáru ohledají. „Jakmile to situace dovolí, přijede na požářiště psovod s policejním psem, který je speciálně vycvičený k vyhledávání akcelerantů hoření,“ řekla Kyšnerová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x