Hasičům se po třech dnech podařilo zlikvidovat požár seníku ve Skašticích na Kroměřížsku

SKAŠTICE - Po 54 hodinách ohlásili v pondělí odpoledne hasiči ukončení likvidace rozáhlého požáru slámy ve skladovací a výrobní hale na pelety ve Skašticích na Kroměřížsku. Agentuře Mediafax to řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Požár vypukl v sobotu ráno v těsné blízkosti parkurového závodiště ve Skašticích, kde se konaly závody pro veřejnost. Hasiči zjistili, že oheň zasáhl asi 30 tun navezené slámy a sena. Hala je značně poškozena, a to plášť i konstrukce.

Ještě v pondělí dopoledne museli hasiči zvládnout další komplikaci, kdy uvnitř haly začaly hořet také dva velké zásobníky, ve kterých bylo přes 10 tun pelet. Mezitím museli hasiči dohašovat prohořívající slámu.

Podle vyšetřovatelů vznikl oheň zřejmě samovznícením slámy po jejím zapaření, nevyloučili ale ani možnost nedbalostního jednání. „Verze úmyslného založení požáru je méně pravděpodobná, speciálně cvičený pes totiž nenalezl žádné stopy po akcelerantech hoření, ani to nebylo zjištěno při samotném ohledání místa,“ ponamenal Mitáček.

Vyšetřovatelé se nyní zabývají otázkou samotné výroby a uskladnění slámy. Majitelé doložili doklady o uskladnění zatím asi 250 tun sena a slámy. Samotný požár zničil asi 30 tun materiálu, tedy asi jednu desetinu, zbytek byl znehodnocen kouřem a vodou. Více než 10 tun pelet bylo vyvezeno z požárem zasažených zásobníků.

Likvidace požáru byla ohlášena kolem 15. hodiny. „Po 54 hodinách zásahu tak hasiči redukují své počty jednotek ve Skašticích. Na místě byla nařízena nutná dohlídka po požáru, která bude trvat do úterního rána a vystřídají se v ní čtyři jednotky dobrovolných hasičů,“ dodal Mitáček. Škoda byla naposledy vyčíslena na přibližně 17 milionů korun.

--> --> --> --> -->