Valašskokloboucký Dům dětí a mládeže čeká druhá etapa rekonstrukce

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašskokloboucká radnice plánuje pokračování celkové opravy místního Domu dětí a mládeže. Agentuře Mediafax to ve středu řekla mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Práce by měly začít v příštím roce. Po nedávných stavebních úpravách k zajištění bezbariérovosti objektu a zlepšení podmínek pro fungování kroužků se nyní chystá zateplení objektu, výměna oken a vstupů a kompletní změna systému vytápění. Radnice si už zažádala o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Ta by mohla být ve výši až téměř 5,5 milionu korun, přičemž celkové náklady jsou kalkulovány na 7,4 milionu korun. Výsledek žádosti by mohl být znám do prosince. K zahájení stavebních prací by pak mohlo dojít během první poloviny příštího roku.

„Projekt povede ke zlepšení energetických vlastností budovy a díky přechodu na ekologický zdroj vytápění bude celý jeho chod šetrný k životnímu prostředí. Dům dětí a mládeže je dnes vytápěn elektrickými akumulačními topidly, které by měl nahradit sice klasický topný systém radiátorů, ovšem zdrojem tepla se stane nová kotelna na pelety z biomasy,“ informoval o zásadní změně vedoucí investičního odboru Radek Bařinka.

Kotelna vznikne v jedné ze suterénních místností a bude uzpůsobena na dodávky materiálu přímo z cisterny do zásobníkového sila, které pomocí dopravníkového pásu dodá palivo do kotlů. Rovněž stávající ohřívač teplé vody bude vyměněn za nový kombinovaný, který bude k ohřevu využívat teplou vodu z topných kotlů.

Další částí opravy bude náhrada starých oken a dveří. Celkem bude instalováno 85 kusů nových plastových oken a čtvery vstupní dveře. Navazovat bude kompletní zateplení objektu a také střechy.

Vedle tohoto projektu pro dům dětí a mládeže jsou ve Valašských Kloboukách připraveny i další projekty na zateplení a výměnu oken na základní škole, domě s pečovatelskou službou a části polikliniky. V rámci Příhraniční spolupráce ČR – SR se nyní dále pracuje na obdobném projektu pro kulturní dům Klobučan, kde se uvažuje i o alternativním zdroji energie prostřednictvím fotovoltaických panelů. Kulturní dům by se mohl stát energeticky soběstačným a podle reálného výkonu by mohl případně zásobovat elektrickou energií i další objekty města v centru Valašských Klobouk. Partnerem této iniciativy je na slovenské straně město Bánovce nad Bebravou, které chystá rovněž úpravy svého kulturního domu.

--> --> --> --> -->