Desáté výročí dokončení opravy uherskohradišťské barokní Reduty připomene výstava v jejím podkroví

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Desáté výročí dokončení rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších historických památek v Uherském Hradišti, barokní Reduty, připomene fotografická a dokumentační výstava v podkroví barokního objektu. Informaci agentuře Mediafax sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Za uplynulou dobu hostila budova stovky koncertů, módních přehlídek, plesů, významných obchodní akcí nebo svateb. U příležitosti výročí se v podkroví Reduty uskuteční fotografická a dokumentační výstava, která historii i současnost tohoto jedinečného kulturního sálu připomene účastníkům i hostům Slováckých slavností vína a otevřených památek o nadcházejícím víkendu 10. a 11. září,“ upozornil Pášma.

„Před deseti lety se kultura v Uherském Hradišti vrátila do historicky ověřeného, krásného barokního sálu a zůstal tak zachován odkaz někdejšího jezuitského řádu, který zde sídlil. Barokní styl stavby propůjčuje pořádaným akcím nádech noblesy a elegance. Nesmíme zapomenout ani na to, že svou nezastupitelnou roli plní komplex také po dobu konání velkolepých Slováckých slavností vína a otevřených památek,“ vyzdvihl význam budovy starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS).

Reduta nabízí jak vnitřní prostor s akustickým, klimatizovaným sálem pro 240 osob, tak také komorní sál, salonky a podkroví – půdní prostor. Otevřený reprezentativní prostor nádvoří Reduty, jehož ozdobou je fontána z dílny výtvarníka Otmara Olivy, nabízí možnost sestavení jeviště, hracího prostoru ve variabilních rozměrech a je ideální ke společenským, kulturním i obchodním akcím, jež vyžadují atmosféru open-air prostoru. Akce zde může sledovat zhruba 300 diváků.

Rozsáhlá rekonstrukce celé levé části souboru jezuitských staveb byla dokončena v roce 2001 a veřejnosti byla předána na počátku měsíce září.

Jezuitská kolej za dobu svého trvání vytvořila významnou epochu v kulturních dějinách Uherského Hradiště a Reduta se stala neodmyslitelnou součástí kulturních aktivit ve městě.

„Ale nebylo tomu tak vždy. Naprosto zanedbaná péče o tuto významnou historickou památku, která se v rámci souboru jezuitských staveb založeného v roce 1654 budovala jako gymnaziální sál v letech 1724 – 1729, přivedla Redutu do havarijního stavu,“ upozornil vedoucí Odboru architektury, plánování a rozvoje Městského úřadu Uherské Hradiště a hlavní městský architekt Aleš Holý.

V roce 1980 došlo k významnému omezení provozu a nakonec byl objekt zcela uzavřen. Naději pro Redutu přinesl až listopad roku 1989.

Vedení města podnikalo konkrétní kroky k záchraně a obnově památky od roku 1992.

„Hledaly se finanční zdroje, žádalo se o dotace, zorganizovala se architektonická soutěž, zpracovaly se plány rekonstrukce. Stavební práce byly zahájeny v roce 1995 a projekt Záchrany architektonického dědictví získal reálné obrysy. Stavba neprobíhala hladce, prodloužil ji archeologický průzkum na nádvoří, technicky ji velmi zkomplikovala povodeň v roce 1997 a existenční problémy dodavatelské stavební společnosti. Přesto všechno se podařilo přivést stavbu do cíle a v září roku 2001 ji uvést do plného provozu,“ popsal postup svých předchůdců starosta Květoslav Tichavský.