Státní svátek na východě Moravy. Rozhledny, cyklostezky i plavecké bazény. Ale také vinobraní

Volný den v půli posledního zářijového týdne. Počasí jako z prospektu na krásy východní Moravy. Státní svátek svatého Václava...."Od úterý jsme měli jasno, po premiérové letní zkušenosti, podotýkám, že navýsost kladné, jsme si naplánovali trasu cyklovýletu Vsetín-Velké Karlovice a zpět, dohromady kolem 60 kilometrů. Nemusíme spěchat, času i možností občerstvení je dost," těšil se už ráno na oblíbenou cyklostezku Bečva Kamil Pírek ze Zlína stejně jako stovky ale spíše tisíce dalších milovníků aktivního pohybu a přírody.

V Bojkovicích si státní svátek zpestřili otevíráním rozhledny v lokalitě Skalka. Pomohlo město i další podporovatelé, ale k výstavbě deset metrů vysoké dřevěné vyhlídky bylo potřeba chuti a zápalu místních lidí. Přitom si iniciátoři z občanského sdružení říkají poněkud „protimluvně“ Klub bojkovských skeptiků. „Poté, co dostal novou tvář místní zámek Nový Světlov, je to další pozitivní krok, proč se do rodného města rád vracím,“ chválí práci místních nadšenců Zlíňan Rudolf Maňas.

Živo bylo ve sváteční den i na nedaleké rozhledně na česko-slovenské hranici na Velkém Lopeníku, kde ji příznivci konzervovali novým nátěrem, léta osvědčenou volskou krví.

Kdo se nedostal ven z města, mohl se těšit od Valašského Meziříčí až po Uherské Hradiště z vodních radovánek. Aquaparky nabízejí například svezení na tobogánech, což je doménou mladších. Starší pak využili kapacit spíše k plavání.“Přesně tohle v polovině týdne vítám, zaplavu si a určitě si dám i pořádnou masáž, tenhle sváteční den věnuji svému tělu a péči o ně,“ vítá volný den Zlíňan Petr Polák, který je i po padesátce aktivním, výkonným a úspěšným závodním sportovcem.

„Končí nám s manželkou pobyt v Luhačovicích, musím říci,že jsem se už dlouho neměl tak dobře, jako v uplnulých čtyřech dnech, užili jsme jedinečného wellnessu, výborného jídla i pěkných procházek v okolí,“ pochvaluje si Jiří Novák ze Zlína.

Nejen relaxace, ale také práce. I to může být státní svátek. „My vinaři moc odpočinku neznáme, pořád je co dělat, tentokrát jsme se s rodinou vydali do vinohradu. Úroda je letos vynikající, těšíme se, že za práci ve svátek budeme odměněni nejen výborným burčákem, ale hlavně skvělým novým vínem, v Tučapech na Slovácku, nabízí pohled na svůj sváteční den Ladislav Koželuha.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x