Nové vybavení umožňuje i imobilním pacientům maximální komfort při operacích šedého zákalu a dalších zákrocích. Díky elektronickému ovládání je možné měnit polohu a zařízení také zajišťuje pohodlný nástup a výstup pacientů, což ocení především lidé se sníženou pohyblivostí. „Vybavení se nám podařilo získat díky sponzorskému daru individuálního dárce, který si nepřeje medializaci,“ poznamenal primář očního oddělení Michal Ziegler.
Primář si při svém příchodu do Vsetína v únoru loňského roku předsevzal vybudovat zde moderní oční operační centrum na standardní evropské úrovni. „Máme nové přístrojové vybavení a pracujeme také na rekonstrukci prostor, které poskytnou pacientům ještě vyšší komfort a umožní další rozvoj služeb,“ doplnil Ziegler s tím, že nové prostory Valašského očního centra budou veřejnosti předány ještě v letošním roce.
K operacím šedého zákalu vsetínští lékaři využívají moderní fakoemulzifikátor Alcon Infinity. „Jedná se o přístroj na špičkové úrovni, umožňuje zkrácení operačního výkonu, zvýšení bezpečnosti a rychlejší zrakovou rehabilitaci,“ specifikoval primář.
Díky modernizaci přístroje bylo možné rozšířit sortiment nabízených čoček. Nyní si pacienti vybírají mezi standardními i nadstandardními implantáty, stejně jako ve velkých centrech. Pro přesnější diagnostiku je na oddělení k dispozici také nový biometr Ocuscan a nejnovější IOL Master pro změření a vypočítání potřebné čočky. Oddělení má rovněž moderní přístroj pro stanovení refrakce oka, tlaku v oku a tloušťky rohovky.
Významné rozšíření služeb poskytl i oční koherenční tomograf Heidelberg, který umí zobrazit jednotlivé vrstvy sítnice. Může například zachytit otoky sítnice nebo prorůstání membrán do sítnice. Umožňuje včasnou diagnostiku, správné zvolení léčebného postupu s případnou aplikací účinných látek přímo do sítnice. Novinkou je rovněž zavedení laserové léčby sítnicových a cévních komplikací u nemocných s cukrovkou, zajištění nekrvavé operativy u glaukomu a nekrvavý způsob léčební následné katarakty.